Haber

ABD, İsrail’deki protestoların ABD tarafından finanse edildiği iddialarını yalanladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu’nun İsrail’deki protestolarının ABD tarafından finanse edildiği iddiasını yalanladı.

Patel, günlük basın toplantısında İsrail liderinin oğlu Yair Netanyahu’nun sosyal medya hesabından bir yazı paylaşarak, “İsrail’deki protestoların arkasında ABD Dışişleri Bakanlığı var. Amaçları Netanyahu’yu devirip anlaşma yapmak. İranlılarla.” açıklamasına yanıt verdi.

“Bu suçlamalar tamamen ve bariz bir şekilde yanlıştır. Kaliteli Hükümet Hareketi bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur ve önceki yönetim tarafından başlatılan bir program kapsamında Dışişleri Bakanlığı’ndan çok mütevazı bir finansman almıştır ve en son finansmanı İsrail seçimlerinden çok önceydi” dedi. Eylül 2020’de verildi. Bu yardım Kudüs’teki okulların eğitim programlarını desteklemek için sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Patel ise İsrail’de ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesinin ertelenmesini “memnuniyetle karşıladıklarını” belirtti.

Patel, “Uzlaşma için ek zaman ve alan yaratma fırsatı sunan bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. söz konusu.

İsrail’de tartışmalı yargı reformuna karşı kitlesel protestolar devam ediyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, ülkede devam eden protestolarla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunarak ABD’yi suçladı.

Yair Netanyahu, Breibart haber sitesinde yer alan ve Nitelikli Yönetim Hareketi’nin ABD’den finanse edildiğine ilişkin haberinden alıntı yaparak, “İsrail’deki protestoların arkasında ABD Dışişleri Bakanlığı var. Amaçları Netanyahu’yu devirip İsrail ile anlaşmak. İranlılar.” kelimeleri kullandı.

Söz konusu hareketin İsrail’deki kitlesel protestoları güçlendirdiği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu