Haber

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Schulz’dan Hanau saldırısının yıl dönümünde açıklama

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Almanya’da Türkleri de hedef alan ırkçı Hanau saldırısının 3’üncü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Aramızda yaşayan, bize ait insanlara yönelik Almanya’ya yönelik kin ve tahrik, zehirdir” dedi. küçük bir azınlığın. Ama bu tehlikeli. Zehir. Bu yüzden nefrete ve ayrımcılığa izin vermeden yan yana duruyoruz ve Hanau saldırısının kurbanlarının yasını tutuyoruz.” sözlerini kullandı.

Büyükelçi Schulz, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından, ırkçı terörist Tobias’ın iki kafeye düzenlediği saldırı sonucu 4’ü Türk 9 kişinin ölüm yıl dönümü münasebetiyle açıklama yaptı. Rathjen, 19 Şubat 2020’de Hanau şehrinde.

İşlenen “vahşi cinayetlerden” 3 yıl sonra bugün kurbanları andıklarını ve asla unutulmaması için isimlerini andıklarını kaydeden Schulz, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerini paylaştı.

Büyükelçi Schulz, yaptığı paylaşımda, “Almanya’ya bağlı, içimizde yaşayan insanlara yönelik kin ve tahrik, küçük bir azınlığın zehridir ama bu tehlikeli bir zehirdir. nefret ve ayrımcılığa izin veriyor, Hanau saldırısının kurbanlarının yasını tutuyoruz.” sözlerine yer verdi.

Irkçı terör saldırısı

Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau’da iki nargile kafe ve bir büfe ırkçı Tobias Rathjen tarafından ırkçı saldırıya uğradı.

Söz konusu ırkçı terör saldırısında 4’ü Türk 9 kişi hayatını kaybetti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda 43 yaşındaki ırkçı terörist Rathjen ile 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulundu.

Saldırgan Rathjen’in av sertifikası olduğu ve geride bir mektup ve bir video bıraktığı kaydedildi.

Saldırıyla ilgili olarak Şansölye Angela Merkel, “Irkçılık zehirdir, nefret zehirdir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. kelimeleri kullanmıştı.

Federal Savcılık tarafından Aralık 2021’de yapılan açıklamada, diğer kişilerin suç ortağı, azmettirici veya yardımcı olduklarına veya failin suç işlediğine dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği bildirildi. saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında bir sırdaş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu