Teknoloji

Apple, Kullanıcı Gizliliğini Hiçe Sayıyor Olabilir!

ABD merkezli teknoloji devi Apple‘ı hepimiz biliriz. Şirket, kullanıcı gizliliğini ön plana çıkarır ve bugüne kadar bu konuyla ilgili sayısız reklam yapmıştır. Ancak paylaşılan son iddialar, Apple’ın kendisiyle çeliştiğini gözler önüne seriyor. Çünkü yapılan tahliller, App Store’un veri toplama konusundaki kusurlarını ortaya çıkarttı.

Apple’ın resmi internet sitesinde paylaşılan “Aygıt Analizi ve Gizlilik” isimli makalesinde, tam olarak şu sözler kullanılmaktadır: iPhone Tahlili; donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda detaylar, performans istatistikleri ve aygıtlarınızı ve uygulamaları kullanma formunuz hakkındaki bilgileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin bireysel olarak teşhis edilmesini sağlamaz

Ancak bu açıklama gerçeği yansıtmıyor olabilir!

Uygulama geliştirme ve araştırma takımı Mysk, Apple’ın App Store isimli uygulama mağazası ile ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırma çok çarpıcı sonuçlar içeriyordu. Çünkü iddialara göre Apple’ın anlattığı ile yaptığı ortasında dağlar kadar fark vardı. O denli ki App Store, topladığı Tahlil datalarını “dsId” isimli bir tanımlayıcı ile Apple sunucularına iletiyordu. “Ne var ki bunda?” diyebilirsiniz. Çabucak açıklayalım:

*dsld değişkeni ve bunun nasıl kullanıldığı gösterilmektedir.

Kodlar ortasında yer alan “dsId” isimli tanımlayıcı, kullanıcılar için benzersiz kimlikler oluşturuyordu. Buraya kadar her şey olağandı. Kullanıcılar, Apple’ın bahsettiği gibi anonim kimliklere kavuşuyorlardı. Ancak dsId’nin farklı bir özelliği daha vardı. Kod bloğu, kullanıcının iCloud hesabındaki bilgileri, ismini, e-posta adresini ve öbür bilgilerini birbirlerine bağlıyordu. Yani anonimlik ön planda gösterilen şey olsa da Apple, “anonim” dediği kullanıcılarının kim olduğunu aslında biliyordu.

Devamı da var: iCloud için oluşturulan dsld ile bilgi toplamak için oluşturulan dsld aynı!

Apple, App Store ve başka hizmetlerden bağımsız olarak, açılmış tüm iCloud hesapları için benzersiz bir kimlik (dsld) oluşturuyor. Mysk tarafından yapılan incelemelerde, iCloud hesapları için oluşturulan eşsiz kimlik ile App Store’dan toplanan verilerin sunuculara aktarılması sırasında kullanılan benzersiz kimliğin de aynı olduğu tespit edildi. 

Veri akışını kesmenin hiçbir yolu da yok!

Araştırma ekibi tarafından yapılan incelemelerde, söz konusu verilerin Apple’a gönderilmesini engelleyecek hiçbir yol olmadığını söz edildi. Yapılan açıklamada, Apple ile ilgili olarak şu üç konunun bilinmesi gerektiği söz ediliyor:

  1. App Store, sizinle ilgili ayrıntılı tahlilleri Apple’a gönderir.
  2. Bunu durdurmanın hiçbir yolu yoktur.
  3. Analizler, kullanıcıların kişisel bilgilerini de içerir.

Apple’a dava açıldı!

Araştırma grubunun Apple ile ilgili birinci argümanları, 4 Kasım’da gündeme gelmiş ve Elliot Libman isimli bir kullanıcı da bu iddiaları delil göstererek Apple’a yönelik dava açmıştı. Mysk’ten gelen son tespitler, Libman’ın argümanlarının iddia edilenden daha güçlü olabileceğini düşündürüyor. Neler yaşanacağını ise davanın ilerleyen bölümünde bekleyip göreceğiz

Msyk’in Twitter hesabından yapılan açıklamalara buradaki temas üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu