Haber

Ataşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü binaların depreme dayanıklılık süreçlerini hızlandırıyor

Ataşehir’deki binaların depreme dayanıklılığı ile ilgili denetim, güçlendirme ve yenileme taleplerinin yoğunluğundan yola çıkarak kurulan Ataşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü bünyesinde Risk Değerlendirme Bürosu ile işlemlere hız verildi.

2008 yılında ilçe statüsü kazanan Ataşehir, İstanbul’un hızla gelişen ve yüksek yapıların hakim olduğu bölgesi olarak biliniyor.

Ataşehir Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, 6 Şubat’ta toplam 11 ili etkileyen depremlerin ardından ilçe sakinlerinin binalarının riskli olup olmadığı konusundaki sorularını artırdı. Belediyeye yıkım ruhsatı almak için yapılan başvuru sayısı yüzde 150 arttı. Belediyenin verdiği riskli yapı ruhsatları da 2,5 kat arttı.

Bölgede çok sayıda riskli ve rezerv yapılaşma alanı bulunmaktadır.

İlçede Örnek, Esatpaşa, Barbaros, İçerenköy, İnönü, Yenişehir ve Yenisahra mahalleleri gibi birçok bölgede riskli ve rezerv yapılaşma alanları bulunmaktadır. Bu mahallelerdeki vatandaşların telaşını dinlemek ve yol göstermek amacıyla Ataşehir Belediyesi ekiplerince 6 Şubat’tan sonra bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Yapılarının riskli olup olmadığı hakkında bilgi almak, güçlendirme ve yenileme işlemlerini yaptırmak isteyen Ataşehirlilerin yoğun kentsel dönüşüm talepleri nedeniyle Ataşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü bünyesinde Risk Değerlendirme Ofisi kurulmuştur.

Böylelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ön inceleme süreçleri de ortaya çıkan süreç yoğunluğunun azaltılması ve sürecin hızlandırılması amacıyla Ataşehir Belediyesi tarafından yürütüldü.

Ağustos ayında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek ön inceleme çalışmaları sonucunda riskli yapılar belirlenecek ve karot önerilecek. Vatandaşların İBB’ye yaptığı başvuruların ardından 10 kata kadar yükseklikteki binalar ilçe belediye ekiplerince yerinde incelenecek. İmar planı çalışmaları devam eden İçerenköy, Mustafa Kemal, Aşık Veysel, Yeni Çamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana mahallelerinin planlarının tamamlanması halinde bölgedeki riskli yapıların dönüşümü hızlanacak.

Bakanlığın kentsel dönüşüm toplantıları takip ediliyor

Ataşehir Belediyesi ekipleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm çalışmalarını desteklemek için yaptığı yasa ve yönetmelik değişikliklerine ilişkin toplantıları da takip ediyor.

Ankara ve İstanbul’da düzenlenen toplantılara katılan Belediye Başkan Yardımcısı Cenan Arslan, bu toplantılarda alınan kararlar neticesinde mevzuatta yapılacak değişiklikler sayesinde İstanbul ve Ataşehir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının artacağını belirtti.

“İstanbul’un artık yeniden yapılandırılması gerekiyor”

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise kentte meydana gelebilecek deprem riskine karşı tüm devlet kurumlarının halkla işbirliği yapması ve kentsel dönüşüm çalışmalarına öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

Ilgezdi, göreve başladıkları ilk günden bu yana ilçenin yeniden yapılanması için çalıştıklarını belirterek, “İstanbul artık yeniden yapılandırılmalı. Kentsel dönüşümü ne kadar hızlı ve iyi yapabilirsek, odamızda o kadar rahat ve huzurlu uyuyacağız.” evler.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu