Haber

Belçika’da DEAŞ Saldırılarından 6 Şüpheli Tutuklandı

Belçika’da terör örgütü DEAŞ’ın 2016’da başkent Brüksel’de düzenlediği ve 32 kişinin hayatını kaybettiği baskınlarla ilgili mahkeme 6 sanığın yargılanmasına karar verdi.

Terör örgütü DEAŞ tarafından 2016 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı terör saldırısıyla ilgili karar verildi. Mahkeme, saldırılara karışan 6 zanlıyı cinayet ve adam öldürmeye teşebbüsten suçlu buldu. Hüküm giyenler arasında Brüksel’deki baskınlardan 4 gün önce tutuklanan ve 2015’te Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen terör saldırıları nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 32 yaşındaki Salah Abdeslam da vardı.

Davada Usame Krayem, Mohamed Abrini, Ali El Haddad Asufi ve Bilal El Makhoukhi hüküm giyerken, Suriye’de öldüğü sanılan ve Abdeslam’ın çocukluk arkadaşı olan Usame Atar gıyabında yargılandı. Ülke tarihinin en büyük davasına 900’den fazla davacı katıldı.

Başkentte 22 Mart 2016’da Brüksel Havalimanı ve Maelbeek Metro İstasyonu’na düzenlenen eşgüdümlü iki saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Abdeslam, Paris saldırganlarının hayatta kalan tek üyesi

13 Kasım 2015’te Paris’te meydana gelen terör saldırılarına ilişkin tarihi davada 11’i tutuklu, 3’ü serbest, 6’sı öldüğü sanılan toplam 20 kişi gıyaben yargılandı. Saldırganların hayatta kalan tek üyesi ve baş şüphelisi olan Abdeslam, terörizm ve cinayetten suçlu bulundu ve normal tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu