Ekonomi

BIST şirketlerinden güncel haberler

Investing.com – Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptığı bildirimlere göre hazırladığımız yeni şirket haber özetimize göz atabilirsiniz.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. ( TUPRS)

Tüpraş, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.’nin müşterek yönetime tabi ortaklıklarından Opet Petrolcülük A.Ş. karşılığında almaya karar verdi.

ERSÜ Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. ( ERSÜ)

180.000.000 TL’lik sermaye artırım işlemlerine ilişkin tebliğ kapsamında 36.000.000 TL olan 36.000.000 TL’lik çıkarılmış sermayenin 72.000.000 TL artırılarak 108.000.000 TL’ye çıkarılması kapsamında İzahnamenin onaylanması %200 oranında TL, tamamı nakit (nakit ile) karşılanarak. 08.06.2022 itibari ile Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurmuştur.

Şirket, bu süreçte Türkiye’de meydana gelen yüksek enflasyon, dövizin TL karşısında değer kaybetmesi ve KDV iadelerindeki inanılmaz gecikmelerin şirketin işletme sermayesini aşındırdığını ve rekabet olanaklarını sınırladığını belirtti. Bu gecikme nedeniyle, sermaye artırımından beklenen hammadde alımlarında meyve verme dönemini kaçırmak ve opsiyonların sona ermesi de dahil olmak üzere ticari hayatın dinamizmi ve karlılığına yetişememe risklerinin bulunduğu belirtildi. son teknoloji makine ve ekipmanların sipariş edilmesi ana unsurlardır.

Bu gelişmeler ışığında Ersu Besin ödenmiş sermaye artırımı başvurusunu geri çekme kararı almıştır.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. ( İŞ SENİNLE)

İşbir Sentetik, Ar-Ge çalışmaları sonucunda iş çeşitliliğini artırmak amacıyla polimer kompozit malzeme üretiminde kullanılmak üzere yıllık 7.800 ton üretim kapasiteli çok katlı kompozit teknik sinema hattı yatırımına karar vermiştir.

Üreticiye 1.500.000 Euro fiyatla sipariş verildi. Şirket, sipariş bedelinin %30’u olan 450.000 Euro’yu 08.12.2022 tarihinde avans olarak ödediğini açıkladı. Yatırımın 2023 yılının üçüncü çeyreği sonunda devreye alınması planlanıyor.

MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. ( MMCAS)

MMC Sanayi, Ercan HOŞ’un şirket aleyhine başlattığı ilamsız icra takibine itiraz ettiğini ve ilgili İcra Müdürlükleri tarafından takibin durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

ATP Ticari Bilgisayar Şebekesi ve Elektrik Güç Kaynakları Üretim Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ( ATATP)

ATP ve OD Etüt ve Danışmanlık çalışmaları kapsamında, Türkiye’deki kurumların ulaştığı uyum düzeyini tüketicilere/kullanıcılara göstermek amacıyla “Lex Progress” adı altında bir bulut yazılım platformunun geliştirilmesi için uygun niyet protokolü imzalanmıştır. kişisel bilgilerin korunması alanında yurt dışında.

Ard Cluster Bilişim Teknolojileri A.Ş. ( ARDYZ)

ARD Kümelenmesi, kamu kurumuna yönelik güvenlik projesi kapsamında 102.560.000 TL bedelle (KDV hariç) “Bilgi Altyapı Malzemeleri” satışı için bilişim alanında faaliyet gösteren özel bir şirket ile sözleşme imzaladı.

turkcell( TCEL)

Turkcell’in %100 iştirakli paydaşı Beltel Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. Sermayesinin %80’ine sahip olan Belarus’ta CJSC Belarusian Telecommunications Network, Belarusian Telecommunications Network’ün %20 hissesinin satın alınması için anlaşma imzaladı. Şirket, Belarus Cumhuriyeti Devlet Varlık Komitesinden CJSC BeST’in %20 hissesini 1.165,66 $ ön ödeme karşılığında satın aldı.

 

Kimteks Poliüretan Sanayi veTicaret AS ( KMPUR)

Kimpur, Gebze’deki fabrika binasına kurulan güneş enerjisi santralini devreye aldı. Kimpur, bu sayede üretim için gerekli olan gücün yaklaşık yüzde 20’sinin saf güçten elde edileceğini açıkladı.

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. ( MPARK)

MLP Sıhhat, 15.000 TL nominal değerli MPARK’ı (MPARK) 08.12.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da hisse başına 74,90 TL – 76,70 TL (ağırlıklı ortalama 75,74 TL) fiyat aralığında sattı. MPARK ) geri alınan hisseler. Bu işlemler ile 08.12.2022 itibari ile geri alınan payların toplam itibari değeri 6.790.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %3,2638’e ulaşmıştır.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ( HURGZ)

Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasada gerçekleşen işlemler nedeniyle Hürriyet ( HURGZ) Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. (HURGZ) payları, 09/12/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bir ay vadeli “Açığa Satış Yasağı”na ek olarak, “Fazla Satış Yasağı” ve “Sipariş İptali, Sipariş Miktarı Azaltma Yasağı” ve Sipariş Fiyatı Kötüleştirme” uygulanacaktır.

VBTS kapsamındaki paylar

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BARMA, BİYOEN, GENEL, INTEM, KLGYO, KZBGY, MOBTLve TUCLKpaylara 09/12/2022 (seans başı) tarihinden 06/01/2023 (seans sonu) tarihine kadar açığa satış ve kredi işlemlerinde bahis yapılamaz.

GERÇEK paylar 09/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başı) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonu) kadar emir paketi tedbiri ile işlenecektir. Emir paketi tedbiri, “piyasa emrinin kısıtlanması ve emir girişinin sınırlandırılması”, “emir iptali yasağı, emir miktarının azaltılması suretiyle emir fiyatının bozulması” ve “emir toplama bilgilerinin yayınlanmasının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

VBTS kapsamında ilgili stokta hâlihazırda uygulanmakta olan ve önceki adımlarda tanımlanan önlemler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas önlemleri), sipariş paketi önlemlerinin uygulandığı dönem boyunca da devam edecektir.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu