Haber

“Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” Oyunu 7 Yıl Aradan Sonra Tekrar Sahnede

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Oyuncu ve tiyatro muharriri Leyla Selen Uçer’in, Ece Temelkuran’ın 1996’da yazdığı “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” adlı kitabından uyarladığı oyun, 7 yılın ardından 15 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkez’inde prömiyerini yaptı. Oyun, dün de Trump Sahne’de izleyiciyle buluştu. Selen Uçer, “7 senede kadınlar sesini daha çok yükseltmeye başladılar. Bu oyun da farklı seviyelerden, sınıflardan kadınlar üzerinden, kadınların birbiriyle ilişkisini, kadınların sistemle ilişkisini anlatıyor” dedi.

Gazeteci, muharrir Ece Temelkuran’ın “Bütün Kadınları Kafası Karışıktır” isimli kitabı ilk olarak Seray Şahiner tarafından 2015 yılında sahneye uyarlanmıştı. Oyun, yeni karakterler ve 2022’nin yorumuyla, Selen Uçer’in yazımı ve Orçun Ucal’ın rejisiyle AYSA Yapım Tiyatrosu tarafından sahneye taşındı. “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” oyununun prömiyeri 15 Kasım’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) yapıldı. Oyun, dün ise Mecidiyeköy Trump Sahne’de seyircisiyle buluştu.

OYUN, TÜRKİYELİ KADIN OLMAK GERÇEĞİNİ TEMEL ALIYOR

Selen Uçer’in tekrar yazımı ile bugün bilhassa ‘Toplumda büyüyen şiddet ve Türkiyeli kadın olmak gerçeği’ hususlarını temel alan, yeni genç aktüel bir yorum olarak nitelenebilecek “Bütün Kadınların Kafası Karışıktır” oyunu, ‘Efkarlı komedi’ye imza atmaya hazırlanıyor. Oyunun takımında Selen Uçer, Deniz Işın, Seçkin Andaç Çam, Ayfer Tokatlı ve Semih Varol yer alıyor.

“KADINLA İLGİLİ MESELESİ VAR. KALPTEN HİSSEDEREK OYNUYORUM”

Oyuncular, oyun başlamadan evvel ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Oyunda şarkıcı Meltem karakterini canlandıran Elit Andaç Çam, “Dün prömiyer yaptık, çok heyecanlıyız. Bir buçuk aylık bir prova sürecinden çıktık. ‘Bütün Bayanların Başı Karışıktır’ isimli oyunumuz seyirci ile buluşmuş oldu dün. Sahiden bayanla ilgili bir sıkıntısı olan bir oyunda yer alıyor olmak benim açımdan çok kalpten hissederek oynayabildiğim bir yerde. O yüzden hem çok şanslı hissediyorum kendimi hem arkadaşlarımla oynama bahtım olduğu için sahiden çok mutluyum” dedi.

“DÜNYACA BAYAN OLARAK ÇOK GÜÇ ŞEYLER YAŞIYORUZ. O YÜZDEN BU TÜRLÜ BİR ŞEYİN İÇİNDE OLMAK ÂLÂ HİSSETTİRİYOR”

Oyunda, yazar olan Ebru karakterine hayat veren oyuncu Deniz Işın ise şunları söyledi:

“Belki de birçoğumuz burada bayanlar olarak, bayan probleminden bahsettiğimiz için oynayan bayan olarak tahminen de çözümlediğimiz şeyler tıpkı vakitte kendimize de itiraf edemediğimiz bir sürü şeyle yüzleşiyoruz burada. Nitekim duygulandığımız, hakikaten çok fazla hissederek oynadığımız ya da çok fazla hissederek sinirlendiğimiz yerler var. Ben de arkadaşlarımla bu türlü bir oyunun içinde olmak ve tekrar bir bayan sıkıntısını anlatırken Semih’in tek erkek olarak bu oyunda farklı bir dinamo görevi görüyor. Semih’in olması da oyunu kızıştıran bir şey. O yüzden ben de kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu türlü bir şeyle ilgili bilhassa günümüzde Türkiye’de yaşayan bir kadın olarak, dünyada yaşayan kadınlarda da dünyaca kadın olarak çok zor şeyler yaşıyoruz. O yüzden de böyle bir şeyin içinde olmak, en azından hiçbir zaman söyleyeceğimiz şeylerin biteceğini düşünmüyorum. Ama en azından bir şeyler söyleyebiliyor olmak iyi hissettiriyor.”

“BÖYLE BİR MESELEDE SES OLMAK BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR”

Yardımcı Aysel’i canlandıran Ayfer Tokatlı da “Böyle mevzularda genel olarak tabir sorunu yaşıyorum. Bu noktada aslında metnin kendisi gereğince konuşuyormuş üzere geliyor bana. Esasen birçok şeyi oyunun ismi de anlatıyormuş üzere ‘Bütün Bayanların Başı Karışıktır’. İşte bu 5 sesin ortasında ben de bir tek sesim. Arkadaşlarımla birlikte bu türlü bir problemde ses olmak beni çok memnun ediyor” dedi.

“KONUSU BAYANDAN GEÇEN ÇOK UYGUN BİR METİN”

Oyundaki tek erkek karakter olan Murat’ı canlandıran oyuncu Semih Varol, “Biz hala daha prömiyerin heyecanını çok atlatamadık ekip olarak. ‘Bütün Bayanların Başı Karışıktır’ takımının tek erkek oyuncusuyum, gururla bunu söyleyeyim birinci evvel. Çok yetenekli, şahane 4 bayanla çalışıyorum ve konusu bayandan geçen, bayan öyküsünden geçen çok düzgün bir metinde oynuyorum” diye konuştu.

“7 SENEDE BAYANLAR SESLERİNİ DAHA ÇOK YÜKSELTMEYE BAŞLADI”

Oyunu uyarlayarak tekrar yazan Selen Uçer ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu oyunun oluşması da aslında iki dostun, yani Ece ve benim 20 yıllık mesaimiz, son 8-9 yıllık de daha yakın çalışmamızdan çıktı. Birinci versiyonu da o denli çıkmıştı. Evvel Seren Şahiner iki kişi için bir derleme yapmıştı. Ben o derlemeyi alıp günümüzde geçen, natürel o günde geçen bir olay örgüsü katmıştım ve bir oyun ortaya çıkmıştı. Ben o versiyonu yönetmiştim. Artık ben ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır 2022’ diyorum. Biraz benimle ‘Telefonun markası mı o’ diye dalga geçenler oluyor lakin. Bu versiyonun farkı, bir de yapmaya karar vermemiz; 7 senede bayanlar sesini daha çok yükseltmeye başladılar en başında. Tüm dünyada. Tüm dünyada bayanlar, aslında Ece bu hususta natürel daha tutkuyla anlatıyor ‘Bir devrim başladı’ diyor. Yani ‘me too’ hareketinden başlayan, herkesin bildiği örnek olduğu için.

OYUN, BAYANLARIN SİSTEMLE ALAKASINI ANLATIYOR

Türkiyeli bayandan bahsetmek tam vakti, daha da vakti, daha da bir ortada olmamız lazım dedik. ve de hayat o denli gösterdi ki benim zati canım olan, çok yakın bulduğum arkadaşlarımla birlikte çalışmak, o denli bir takım kurmak. Ki esasen beni oynamaya da onları ikna etti biraz, âlâ ki etmişler. Onlara, bu kıssaya, bana, bu sürece, hepimize, Orçun’a yönettiği için özellikle, Ferize Çetin’e bütün herkese bu işe baş koydukları için, birlikte bir şey yaptığımız için teşekkür ediyorum. Bu oyunun da dediği, aslında insan irtibatını anlatıyor, insan iletişimsizliğini anlatıyor. Farklı düzeylerden, sınıflardan bayanlar üzerinden, bayanların birbiriyle bağlantısını, bayanların sistemle alakasını anlatıyor. Bu ortada bayan erkek münasebetini de biraz mizahi bir lisanla Semih’in oynadığı Murat karakteriyle bakıyor. Biz kendimiz de öyle yaptık zaten. Bir araya gelmeyi öneriyor hatalarla da farklarla da.”

OYUNUN KASIM AYI GÖSTERİMLERİ

“Bütün Kadınları Kafası Karışıktır” oyunu; 26 Kasım Cumartesi saat 20.30’da İzmir Atatürk Kültür Merkezi Yunus Emre Salonu’nda, 27 Kasım Pazar saat 20.30’da İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda, 28 Kasım Pazartesi saat 20.30’da İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu