Yaşam

Çerkes el sanatları İstanbul’da sergileniyor

Çerkes el sanatı ustaları Elmas Eşsiz ve Ayşe Eşsiz’in eserlerinin sergilendiği ‘Eşsiz Kardeşler’ standı, Ortaköy’deki Kethüda Hamamı Beşiktaş Kültür Merkezi’nde dün akşam düzenlenen törenle açıldı. İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin bir projesi olan ‘Eşsiz Kardeşler’ isimli standın küratörlüğünü Denef Huvaj, proje koordinatörlüğünü Esen Bal ve stand koordinatörlüğünü Şelale Yılal üstleniyor.

İstanbul Kafkas Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Nuri Güneş, törende yaptığı konuşmada, “Bu gece burada ömür boyu süren bir tutkunun etinden kemiğine birkaç örnek sergileyeceğiz. Birkaç örnek, onları evlerinde ziyaret ettim. İnanılmaz bir zenginlik var. Burada sergilenenlerin eserlerinin binde biri olduğunu söyleyebilirim.” Evlerini görenler beni anlayacaktır. Sevgili kız kardeşler Elmas Eşsiz ve Ayşe Eşsiz, Çerkes toplumunun değerli kültürel unsurlarıyla inanılmaz eserler ortaya çıkardılar. İnanılmaz derecede üretkenler, çalışmalarını görünce olağanüstü bir hayranlık ve hayret duyuyorsunuz. Şaşkınlığın yanı sıra hayranlık da duyuyorsunuz. Lütfen stantta gördüğünüz motiflere çok dikkat edin. “Bakın biri saatlerce, günlerce emek gerektiriyor. Abartmıyorum, evlerinde binlercesi var. Bir ömür derdim ama onlar iki kardeş. Kültürümüze son derece güzel katkılar sağladılar.” dedi.

Serginin daha önce yapılması gerektiğini ancak ertelendiğini belirten Güneş, “Bizim onlara görev bilinciyle bir stant borcumuz vardı. Aslında İstanbul Kafkasya Kültür Derneği olarak bu sergiyi sezonun başında yapacaktık. yıl yaşadık ama deprem felaketini yaşadık, bu yüzden ertelenmek zorunda kaldık. Bugün bu görevi gerçekleştirebildiğiniz için hem mutluyuz, hem de huzur içindeyiz.” “Bunu hissediyoruz” dedi.

‘ATALARINIZI YAŞATMAYA ÇALIŞIN’

Güneş, konuşmasının ardından Elmas Eşsiz ve Ayşe Eşsiz’i plaketlerini sunmak üzere sahneye davet etti. Elmas Eşsiz, “Çok teşekkür ederim. Sağlık ve huzur içinde yaşamanızı istiyorum. Atalarınızı unutmadan yaşatmaya çalışmanızı istiyorum.”

Hayatlarının büyük bir bölümünü Çerkes Süreci sanatını öğrenmeye, geliştirmeye ve öğretmeye adayan iki kardeş Elmas Eşsiz ve Ayşe Eşsiz’in hayatlarına değinilen sergide, kardeşlerin hayatlarından alıntılar ve geniş eser koleksiyonundan parçalar yer alıyor. .

Kuzeybatı Kafkasya’nın Adıge, Abhaz ve Ubıh halklarının altın işlemelerinden Adıge Süs kırbaçlarına kadar uzanan bir koleksiyon ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu