Ekonomi

Çin bazı yerel yönetim altyapı projelerini durdurdu

Ülkenin artan belediye borçlarını yönetmek amacıyla Çin hükümeti, ağır borçlu yerel yönetimlere, devlet tarafından finanse edilen bazı altyapı projelerinin ertelenmesi veya durdurulması yönünde bir talimat yayınladı. Danıştay’ın son tedbirleri, planlanan yatırımın yarısından azının tamamlandığı 12 bölgedeki projeleri hedefliyor.

Direktif, Pekin’in ekonomik büyümeyi artırmaya çalışırken borç risklerini kontrol etmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçası. Karayolları, havalimanı yenilemeleri ve şehir içi demiryolu projeleri gibi altyapı projeleri askıya alma kapsamına alınırken, uygun fiyatlı konutlar veya merkezi hükümet tarafından onaylananlar da dahil olmak üzere bazı girişimler muaf tutuluyor.

Eyalet Kurulu Enformasyon Ofisi ima edilen rehber hakkında yorumda bulunmadı. Bu hamle, yerel yönetimlerin borçlanma ve yatırım faaliyetlerine ilişkin olarak kurul tarafından geçen Ekim ve Kasım aylarında bildirilen önceki kısıtlamaların ardından geldi.

Çin’in yerel yönetim borcu 2019’da GSYİH’nın %62’sinden 2022’de GSYİH’nın %76’sına yükseldi ve temerrüt riski oluşturduğu için Pekin için temel bir endişe kaynağı. Çin’de 2023 yılı ekonomik büyümesi resmi hedefin biraz üzerinde %5,2 olarak kaydedilse de, borç yükü ve derinleşen emlak krizi nedeniyle toparlanma istikrarsız kalmaya devam ediyor.

Direktiften etkilenen bölgeler arasında Liaoning, Jilin, Guizhou, Yunnan ile Tianjin ve Chongqing şehirleri yer alıyor. Bu bölgelerin borç risklerini orta seviyeye indirmeleri isteniyor ancak direktifte borç azaltımının ölçümüne yönelik kriterler tanımlanmıyor.

Yerel yönetimler borç azaltma hedeflerine ulaştıklarında, Ulusal Kalkınma ve Reformasyon Komitesi (NDRC), borç politikalarını yeni altyapı yatırımlarına izin verecek şekilde revize etmek için kabine onayı almayı planlıyor. NDRC, direktifle ilgili sorulara yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu