Ekonomi

Çin’e doğrudan yabancı yatırım ilk 5 ayda yüzde 5,6 azaldı

Çin’deki ekonomik yavaşlamanın yeni bir işareti olarak doğrudan yabancı yatırımın (FDI) azaldığı görülüyor.

Çin’e doğrudan yabancı yatırımlar, 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre dolar bazında yıllık yüzde 0,5 arttıktan sonra Nisan ve Mayıs aylarında düşüş eğilimine girdi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ocak-Mayıs döneminde ülkedeki doğrudan yabancı yatırımlar yıllık yüzde 5,6 azalarak 84,35 milyar dolara geriledi.

Doğrudan yabancı yatırımlar, 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 0,5 artarken, ilk dört ayda yüzde 3,3 azaldı.

Aynı dönemde Çin’in yurtdışı doğrudan yatırımları (ODI) yıllık yüzde 16,1 artarak 51,78 milyar dolara ulaştı.

Ekonomide yavaşlama sinyalleri

Dış koşulların yanı sıra Çin ekonomisindeki yavaşlamanın da etkisiyle doğrudan yabancı yatırımlardaki düşüş eğiliminin yılın ikinci çeyreğinde de devam ettiği görülmektedir.

Mayıs ayı verileri, ekonominin geçen yılın son çeyreğindeki durgunluğun ardından bu yılın ilk çeyreğinde yakaladığı büyüme ivmesini sürdürmekte zorlandığını ortaya koyuyor.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin (UIB) verilerine göre, sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 3,5 artarak Nisan ayındaki yüzde 5,6’lık artışı aştı. altındaTüketim ölçüsü olarak kabul edilen perakende satışlar ise yüzde 12,7 artarak Nisan’daki yüzde 18,4’lük artışın gerisinde kaldı.

Geçen yılın bahar aylarında Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan kapatma ve karantina tedbirlerinin neden olduğu düşük baza rağmen üretim ve tüketimdeki ivmenin zayıf kaldığı görülüyor.

Öte yandan, UİB tarafından açıklanan öncü ekonomik aktivite verileri, Mayıs ayında hem imalat sanayi hem de imalat dışı sektörlerde düşüşe işaret etti. İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 0,4 puan azalarak 48,8’e, imalat dışı PMI ise 1,9 puan azalarak 54,5’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu