Haber

DEPREMİN 23’ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE ACILAR TAZELENDİ

DÜZCE’de 12 Kasım 1999’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki sarsıntının merkez üssü olan ilçesi Kaynaşlı’da, depremin 23’üncü yıl dönümünde acılar tazelendi. İlçede zelzele şehitlerini anmak için mevlit okunurken, vatandaşlar, enkaz altında ölen yakınlarının mezarları başında dualar okudu.

12 Kasım 1999’da saat 18.58’de merkez üssü Kaynaşlı olan 7.2 büyüklüğündeki sarsıntıda 782 kişi ömrünü yitirirken, Düzce’de 16 bin 666 konut ve 3 bin 837 işyeri yıkıldı. Depremin 23’üncü yıl dönümünde Kaynaşlı’da deprem felaketinde hayatını kaybedenler için mevlit okundu. İlçe meydanında okunan mevlide Kaynaşlı Kaymakamı Mustafa İkbal İkşi, Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin ve vatandaşlar katıldı. Duaların okunduğu sırada bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Depremde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu sergi de depremzedelerin acıları tazelendi. Mevlidin ardından depremde yakınlarını kaybedenler, Deprem Şehitliği’ne akın etti. Vatandaşlar, yakınlarının mezarları başında dualar okudu. Sarsıntıda hayatını kaybedenlerin yakınları yaşanan acı dolu günleri hatırlayarak ağladı.

Depremde vefat edenlerin fotoğraflarını inceleyen Fatma Öztürk, Fotoğrafları incelerken o anki zelzele anını hissettim. Yaşadığımız felaketi Allah bir daha göstermesin. Daima tanıdıklarımız var. O gün özellikle gördüğüm bireylerin fotoğraflarını gördüm. Mesela Cevdet Süzen. Giderken yolda rastladık. Yarım saat sonra mevt haberini aldık. Tarifsiz hisler içindeyim. Benim kucağımda bebeğim vardı 30 günlük. Nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Bebeğimin kucağımda olduğunu unuttum. Bebeğimi dışarı çıktığımda fark ettim. Kucağımda bir bebek olduğunu dışarıda fark ettim. O anda insan her şeyi unutuyor. 4 çocuğum vardı. Hepsinin sesini bir bir duyunca kendime gelmeye başladım. O anda insanın bütün algıları kapanıyor ve hisleri bitiyor. Çabucak çabucak her akşam oturduğumda bir zelzele sarsıntısı hissediyorum üzere geliyor. Zelzelesi hissediyorsun üzere oluyor. Unutulmuyor. dedi.

Depremde kayınpederi ve kayınbiraderini kaybeden Kerim Özdemir, Hepimiz için acı bir gündü. Kayınpederimi ve kayınbiraderimi birebir gece kaybettik. Enkaz altında kaldılar. Sabaha karşı çıkarıldılar. Biz unutamıyoruz. O endişe hala bizim için geçerli. Eşim ve ailesi çok büyük acılar çekti. Eşimde hala bir tedirginlik var. Ben bir sarsıntı olunca kaçmıyorum lakin eşim kaçmaya çalışıyor. diye konuştu. Zelzelede oğlunu, ağabeyini ve akrabalarını kaybeden İsminaz Erdoğan ise, Bugün benden gitti. Unutulmuyor. Allah kimselere göstermesin. Oğlumu, ağabeyimi, dayımın kızını, 3 torununu, hangisini sayayım. Yıkıldık ancak ayakta durmaya çalışıyoruz. Acılar unutulmuyor. Onlarla yatıp, onlarla kalkıyorum. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu