Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan Hava Harekatı Eleştirisi: “Akp’nin Ömrünü Uzatma Saldırılarını Reddediyoruz”

Emek ve Özgürlük İttifakı, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Suriye ve Kuzey Irak’a yönelik başlattığı Pençe Kılıç Harekatı’nı eleştirdi. Açıklamada, “AKP ve MHP iktidarı ömrünü uzatmak, kaybettiği meşruiyetini şiddetle tesis etmek için yeniden savaş politikalarına sarılmaya başlamıştır. Taksim’de sivillere yönelik gerçekleştirilen ve iktidar tarafından karartılmaya çalışılan yırtıcı atak münasebet gösterilerek dün gece Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesine yönelik gerçekleştirilen hava saldırısı, Türkiye halklarının değil iktidarın beka saldırılarıdır” denildi.

Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan Pençe Kılıç Harekatı’na tenkit geldi.

“AKP’NİN ÖMRÜNÜ UZATMA SALDIRILARINI REDDEDİYORUZ”

“AKP’nin ömrünü uzatma saldırılarını reddediyoruz” başlığıyla yapılan ve TİP’in resmi sayfasından da duyurulan yazılı açıklama şöyle:

“AKP ve MHP iktidarı ömrünü uzatmak, kaybettiği meşruiyetini şiddetle tesis etmek için yeniden savaş politikalarına sarılmaya başlamıştır. Taksim’de sivillere yönelik gerçekleştirilen ve iktidar tarafından karartılmaya çalışılan yabanî atak münasebet gösterilerek dün gece Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesine yönelik gerçekleştirilen hava saldırısı, Türkiye halklarının değil iktidarın beka ataklarıdır. Sıkıştığı, siyaseten iflas ettiği ve yönetemediği her devirde Türkiye halklarına, işçilerine, ezilenlerine yönelik şiddet formüllerine sarılan AKP-MHP iktidarı, birebir yıkıcı siyasetleri bölge halklarına da dayatmaktadır. Türkiye halkları ve işçileri on yıllardır iktidarın Suriye başta olmak üzere bölgede yürüttüğü bu saldırgan siyasetinin ağır faturasını ödemektedir. Yiten canlar bu ülkenin çocuklarıdır, ülkenin iktisadı talan edilmektedir, faşizan ve despotik idare sorgulanamaz hale getirilmek istenmektedir. Derinleşen yoksulluk, işsizlik, geleceksizlik bu çeşit savaş dayatmalarıyla ülkenin bahtı haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Dün gece gerçekleştirilen atak birebir vakitte milletlerarası global ve bölgesel emperyal güçlerin onayı ve oluru ile gerçekleştirilmiştir. Bu savaş iktidarın ömrünü uzatma, iktidarını sürdürme ataklarıdır; hiçbir meşruiyeti yoktur, Kürt sorunu başta olmak üzere bölgesel meseleleri daha da derinleştirmektedir. Kürt halkının bölgede kendini yönetme hakkını, bölge halklarının demokratik bir nizam kurma çabasını savunuyor ve bu saldırgan siyasetleri reddediyoruz. Daha evvel tekraren deneyimlendiği üzere iktidarın Suriye siyaseti, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik hücumları IŞİD başta olmak üzere El Nusra ve gibisi örgütleri palazlandırmış ve Türkiye başta olmak üzere bölge halklarının geleceğini tehdit eder noktaya taşımıştır. Çeteler ortası güç savaşlarına sahne olan Afrin bunun en açık örneğidir. Bütün karartma teşebbüslerine, gerçeği örtbas etme gayretlerine karşın ortaya çıkan birinci işaretler Taksim saldırısının da bu güçler tarafından gerçekleştirildiğini göstermektedir.

Emek ve Özgürlük İttifakı olarak her türlü savaş siyasetinin karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle bütün halkımızı, işçileri, bayanları, gençleri, ulusal ve milletlerarası demokratik etrafları, savaş terslerini ve hassas bölümleri bu çeşit siyasetler karşısında durmaya, iktidarın savaşla ömrünü uzatma siyasetlerine itiraz etmeye çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu