Haber

Emeklilere Temmuz Zamıyla Yüzde 70’in Üzerinde Zam Yapılacak

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Hesaplamalara göre Temmuz zammı ile emeklilere yüzde 70’in üzerinde zam verilecek.” söz konusu.

Çalışma hayatına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri sürüyor.

CHP Grup adına konuşan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, emeklilerin içler acısı durumda olduğunu, en temel gıda ürünlerine dahi ulaşamadıklarını savundu.

Türkiye’de emekli maaşlarının Avrupa ülkelerine göre daha düşük olduğunu belirten Ağbaba, “Almanya’da ortalama emekli maaşı 1.400 euro, Belçika’da 1.200 euro, Türkiye’de ise 300 euro civarında. Almanya bizi kıskanıyor ve maaşın 5 katını ödüyor.” ifadesini kullandı.

CHP’li Ağbaba, aylık emekli maaşlarının yeniden artırılmasını talep ederek, “Geçmişte olduğu gibi ekonomik büyümenin de emekli maaşı hesaplamasına dahil edilmesi gerekiyor. Asıl emekli maaşı en düşük emekli maaşının altında olanlara yapılacak artış, emekli maaşının üstünde uygulanmalı” dedi. En düşük emekli maaşı. Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücrete ödenmeli.” “Asgari emekli maaşı Türkiye gerçeğiyle, piyasayla, hayatla bağdaşmıyor. Kesinlikle taban fiyat seviyesine indirilmesi gerekiyor.” dedi.

DEM Parti Kümesi adına konuşan Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, İşsizlik Sigortası Fonu’nun sermayeyi desteklemek amacıyla kullanıldığını, uygulamanın çalışanlara herhangi bir karşılığı olmadığını söyledi.

Emekli maaşlarının büyük çoğunluğunun yüzde 33-36 oranında artacağını belirten OIuç, en düşük emekli maaşının asgari fiyat seviyesine indirilmesi gerektiğini de öne sürdü.

“Emekli maaşlarında denge sağlanacak”

Saadet Partisi Kümelenmesi adına konuşan İstanbul Milletvekili Selim Temurci, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kaynakların çalışanlar yerine işverenlere aktarıldığını belirterek, fonun adının “istihdam sigortası fonu” olarak değiştirilmesini önerdi.

Emeklilere fondan ödeme talebinde bulunan Temurci, “Emeklilerimize bir defalığına İşsizlik Sigortası Fonu’ndan belli bir miktar verelim. Böylece emeklilerimiz nefes alsın. Bu fon orada kaldığı sürece belli yapılar oluşacak” dedi. Patronun fona yatırdığı paranın yüzde 2’sinden fazlasını “Zarar gördüğü gerçek değil, sınırlamaya ihtiyaç var.” görüşünü paylaştı.

MHP Grubu adına konuşan Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, teklifle ek istihdam teşvikinin süresinin uzatılmasının doğru olduğunu ve bunun istihdam artışına katkı sağladığını belirtti.

Asgari ücret artışı nedeniyle işveren maliyetlerinin bir kısmının fondan karşılanacağını hatırlatan Kalaycı, “Asgari fiyat esasını doğru ve değerli bir düzenleme olarak görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Teklife asgari emekli maaşının 10 bin liraya çıkarılması ve işçi emeklilerine yüzde 5 oranında ilave zam yapılmasına ilişkin düzenlemelerin de eklenmesinin planlandığını belirten Kalaycı, partisinin emekli maaşlarının iyileştirilmesi gerektiğini sürekli dile getirdiğini hatırlattı. Kalaycı, bu taleplerin dikkate alındığını vurgulayarak, “Emekli maaşlarında istikrar sağlanacak. Hesaplamalara göre Temmuz zammı ile emeklilere yüzde 70’in üzerinde zam verilecek.” söz konusu.

“Bunu hayata geçirmek bizim görevimiz”

AK Parti Grubu adına konuşan Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, teklifin istihdamı korumayı, artırmayı ve dezavantajlı kesimlerin istihdamını teşvik etmeye devam etmeyi amaçladığını söyledi.

Muhalefet milletvekillerinin İşsizlik Sigortası Fonu’na yönelik eleştirilerine değinen Yegin, fona işçi, işveren ve devletin katkı sağladığına dikkat çekti. Yegin, “İşsizlik Sigortası Fonu çalışandan 1 puan, devletten 1 puan ve işverenden 2 puan alınarak oluşturulan bir fon olup, tüm muhataplara iş hayatında yaşanacak sorunlara çözüm üretmek amacıyla kullanılabilecek bir fondur. İstihdam piyasaları. Fon işsizliği önlemeyi ve istihdamı artırmayı amaçlıyor. ‘Fon işverene hediye olarak veriliyor.’ ifadesi doğru değil ve çok acımasız.” dedi.

AK Partili Yegin, partisinin verdiği sözleri yerine getirdiğine dikkat çekerek, “Ne söylediysek (yapacağız) onu gerçekleştirmek bizim görevimizdir.” İfadesini kullandı.

Kimseye ayrım yapmadan hizmet verdiklerini belirten Yegin, herkesin ve tüm şehirlerin refah düzeyini yükseltmeyi hedeflediklerini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu