Haber

“Filistin’de Çocuk Hakkı İhlalleri Raporu” açıklandı Açıklaması

Kudüs Şurası Hukuk Komitesi üyesi ve milletlerarası hukuk alanında çalışan hukukçular tarafından hazırlanan 2022’nin ilk 6 ayına ait ” Filistin’de Çocuk Hakkı İhlalleri Raporu” açıklandı.

Kudüs Şurası Genel Sekreteri Mehmet Fatih Serenli, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Önder İmam Hatipliler Derneği Ankara Temsilciliği’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, İslam coğrafyasında çok büyük çatışma ve hak ihlallerinin söz konusu olduğunu söyledi.

Şu anda yeryüzündeki çatışmaların yüzde 70’ten fazlasının İslam coğrafyasında cereyan ettiğini belirten Serenli, “Bu çatışmaların en büyük mağdurlarından birisi de çocuklarımız. En zayıf halkamız, toplumun en hassas, en kırılgan halkası. Şayet çocuklar itimat içindeyse o toplumda güvenlik var demektir. Çocuklar refah içindeyse o toplumda refah var demektir. Çocuklar gülümseyebiliyorsa o toplumda tebessüm var demektir.” diye konuştu.

Çocukların haklarını, hem bu coğrafyada hem de küresel anlamda teminat altına almanın herkesin görevi olduğunu; çocukların, beşeri olarak haklarını kendilerinin savunabileceği donanımda bulunmadığını dile getiren Serenli, şunları kaydetti:

“Onların hakları bize, yetişkinlere, yöneticilere emanettir. Öncelikle onların haklarından bizler sorumluyuz. Bugün coğrafyamızda ne yazık ki birçok çocuk ihlali var. Bunların en değerlilerinden biri de türel ve kozmik bedelleri inkar eden ve insanlığın da en büyük ayıbı diyebileceğimiz işgalci İsrail. Haksız gözaltına almalardan, gözaltında azaba tabi tutulmaktan ve hatta öldürülmeye varıncaya kadar son derece büyük hak ihlalleri, bugün Filistin’de işgalci rejim tarafından hemen hemen her gün icra ediliyor. İster bizim ülkemizde ister Filistin’de isterse Latin Amerika’da olsun fark etmiyor; şayet bir ihlal varsa, bir hak tecavüzü varsa ona sahip çıkmak, bizim Müslüman olmamızın bir vazifesi.”

Konuşmaların akabinde, Kudüs Şurası Hukuk Kurulu üyesi ve memleketler arası hukuk alanında çalışan hukukçular tarafından hazırlanan rapor açıklandı.

Raporda, İsrail güvenlik güçlerince haksız yere tutuklanan, yaralanan ve öldürülen çocukların isim ve yaşlarına yer verildi. Filistinli ailelere fizikî şiddetin yanında ruhsal şiddetin de uygulandığına ait bilgilerin de bulunduğu raporda, İsrail’in açıkça Filistinli çocukların eğitim hakkını engellediği tespiti yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu