Ekonomi

G7 dondurulmuş Rus fonlarını Ukrayna için kullanmayı değerlendiriyor

Yedi Grup (G7) ülkesinin finans liderleri, dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna’yı desteklemek üzere kullanılması olasılığını araştırma niyetlerini ifade ettiler. Dünyanın yedi büyük endüstriyel demokrasisinden oluşan G7, bu varlıklardan elde edilecek geliri, Rusya ile devam eden çatışması sırasında Ukrayna’ya yardım etmek üzere yeniden yönlendirmenin yollarını inceliyor.

G7 daha önce Moskova’nın Şubat 2022’de başlayan Ukrayna işgaline tepki olarak yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını hareketsiz hale getirmişti. Taslak bildiriye göre, maliye şefleri, hareketsiz hale getirilen bu Rus egemen varlıklarından elde edilen olağanüstü karları Ukrayna’nın yararına kullanmanın potansiyel yöntemleri üzerine görüşmelerde ilerleme kaydediyor. Açıklamanın, Cumartesi günü daha sonra yayınlanacak olan nihai halinde büyük ölçüde değişmeden kalması bekleniyor.

Maliye bakanları ve merkez bankacıları şu anda İtalya’nın Stresa kentinde toplanıyor ve Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko da onlara katılıyor. Görüşmeler, Ukrayna’nın ülkenin kuzey ve doğu bölgelerinde iki yılı aşkın bir süredir devam eden Rus saldırısına karşı savunmaya devam ettiği kritik bir dönemde yapılıyor.

G7, Haziran ortasında yapılması planlanan G7 zirvesinde değerlendirilmek üzere Ukrayna için finansman seçenekleri geliştirmek üzere çalışıyor. Grup, Rusya Ukrayna’nın çatışmadan kaynaklanan zararlarını tazmin edene kadar Rusya’nın kendi yetki alanlarındaki egemen varlıklarının hareketsiz kalacağını teyit etti.

Ukrayna’ya odaklanmanın yanı sıra G7 bakanları Çin’in artan ihracat gücünü ve endüstriyel “kapasite fazlası” olarak tanımladıkları durumu da ele aldılar. G7’den yapılan açıklamada, Çin’in piyasa dışı politikaları yaygın bir şekilde kullanmasından duyulan endişeler vurgulanırken, bu politikaların ülkelerindeki işçilere, endüstrilere ve ekonomik dayanıklılığa zarar verdiğine inanılıyor. G7, kapasite fazlasının potansiyel olumsuz etkilerini izleme taahhüdünde bulundu ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ilkelerine uygun olarak adil rekabeti sağlamak için atılacak adımları değerlendiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu