Haber

Gazze’deki İsrailli Mahkumların Aileleri İsrail Hükümetine Kızgın

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde esir tutulan İsraillilerin aileleri, İsrail ordusunun kara operasyonlarını ve bombardımanını artırdığı Gazze’deki akrabalarının akıbetiyle ilgili “İsrail hükümetinin açıklama yapma zahmetine bile girmemesine çok kızdıklarını” belirtti.

İsrail, dün gece başta Gazze’nin abluka altındaki kuzeyi olmak üzere bölgeye yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

Hamas’ın elinde bulunan İsrailli mahkumların ailelerinin oluşturduğu Kaçırılan ve Kayıp Aileler İnisiyatifi, İsrail ordusunun saldırılarını artırdığı Gazze’deki yakınlarının akıbetiyle ilgili “derin endişelerini” dile getirdi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun bombardımanı nedeniyle ailelerin geceyi “büyük kaygı içinde” geçirdikleri belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bu gece en kötü geceydi. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki büyük operasyonunun arka planında, burada tutulan ve yine ağır bombardımana maruz kalan rehinelerin akıbetine dair tam bir belirsizliğin hakim olduğu uzun bir geceydi. “

Açıklamada, “sevdiklerinin akıbetinden endişe duyduklarını ve İsrail hükümetinden açıklama beklediklerini” vurgulayan aileler, İsrail Savaş Kabinesi’ne şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Savaş Kabinesi’nden hiç kimsenin kaçırılanların aileleriyle görüşme zahmetine girmemesinden ve bu kara operasyonunun Gazze’de kaçırılan 229 kişinin güvenliğini tehlikeye atıp atmadığı konusunda onlara tek bir açıklama yapmamasından endişeliyiz, hayal kırıklığına uğradık ve özellikle öfkeliyiz.”

Her geçen dakikanın kendilerine “sonsuzluk” gibi geldiğini belirten tutuklu aileleri, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Savaş Kabinesi üyelerinin kendileriyle bir an önce görüşmesi talebinde bulundu.

İsrail basınında ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Galant’ın görüşmemesi halinde tutuklu ailelerinin bu akşam protestoya başlayacağı belirtildi.

Gazze’de son durum

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği yoğun baskınlar nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu hava saldırılarını artırdığını, kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne baskın yapmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 310’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Saldırılarda en az 220 İsraillinin yakalanarak Gazze’ye götürüldüğü bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 3 bin 38’i çocuk, 1726’sı kadın ve 414’ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326’ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Çoğu İsrail bombardımanı nedeniyle 25 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu