Ekonomi

Gram altın rekor tazeledi

Altın haftaya yükselişle başladı. Spot piyasada altının ons fiyatı 1800 doların üzerinde test edildi. İç piyasada gram altın rekor tazeleyerek 1087 lirayı buldu.

Uluslararası spot piyasalarda altının onsu 1.800 doların üzerine çıktı. Gram altın ise tüm zamanların rekorunu kırarak 1,87 lirayı gördü. Uzmanlar bu artışı Çin’in pandemi önlemlerini gevşetmesine bağlıyor. Bu gevşeme ve dolardaki düşüşle birlikte gram altın 1,87 lira ile rekor kırdı. İç piyasada gram altın bin 83 liradan, çeyrek altın bin 745 liradan, yarım altın 3.506 liradan, tam altın 7 bin 250 liradan işlem görüyor.

Çin’in pandemi önlemlerini gevşetmesi altın rekorunu yeniledi

Altının haftaya rekorla başladığını belirten Günay Güneş, “Kendi başına personel olduğu için Kapalıçarşı’da altın fiyatları bazen buraya yansıyan fiyatlardan 2-3 lira daha yüksek oluyor. Bugün altında işlemi yaptık, 1,87 lira bandında.Ons altının hareketliliği durağan olsun, dolar sabit kalsın.” Doların seyri bize bu rakamları gösterdi. Dolar biraz yukarı hareket etse altının gramı 1.150 lirayı görebilirdik. Yıl sonu beklentimiz 1.200 lirayı görmesiydi. Dolarda bir hareket olsaydı beklenen hedefe ulaşırdık. Küresel olaylar bir ons altını etkiliyor. Çin’de pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi ve bunun gibi Küresel olaylar dünyadaki hareketliliği hızlandırdı. Altın her zaman uzun vadede güvenli bir limandır. Yastık altında altının rekorla beraber gelmesini bekliyorduk ama kamuoyunun beklentisi gram altının 1.100 – 1.200 lirayı göreceği yönünde ki bu şu an için bir durgunluk söz konusu. Herhangi bir satış görmedik” dedi.

“Tarih tekerrür eder”

Altının geçen yıl aynı ayda yükselmeye başladığını belirten Güneş, “Çeyrek altın şu anda 1.745 lira, tam altın 7 bin 250 lira, gram altın 1.83 lira. gün 50 kuruş, 1 lira oynasaydı o kadardı.” Şaşırdık. Artık gün içinde 10 liralık hareketler görebiliriz. Tarih tekerrür etti diyebiliriz. Geçen yılın aynı ayında altın yeniden yükselişe geçti. Bu yıl, tam olarak aynı ayda yükseldi. Bu durumda bizi şaşırttı.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu