Sağlık

ICF Türkiye, Koçluk-Terapi İlişkisini Ele Aldı

ICF Türkiye,uzun bir ortadan sonra birinci kere, Workinton Levent’te fiziksel olarak gerceklesen”Koçlar Buluşması”etkinliğinde, ülkemizin farklı şehirlerinden200’eyakın profesyonel koç bir ortaya geldi.

Koçluk mesleğinin küresel çatı kuruluşu ICF’in (Uluslararası Koçluk Federasyonu) ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye, pandemi nedeniyle 3yıl aradan sonra fiziki olarak düzenlediği “Koçlar Buluşması”etkinliğinde, ülkemizin farklı şehirlerinden 200’e yakın profesyonel koçu bir ortaya getirdi.

60 profesyonel koçun istekli olarak hizmet verdiği çalışma heyetlerinin faaliyetlerinin sunulduğu aktiflikte; farklı irtibat tecrübelerine sahne olan bir “Networking” atölye çalışması ve “Psikolog Koçlar Koçluğu Konuşuyor” isimli bir de panel gerçekleştirildi. Hem profesyonel koç olan hem de psikoloji eğitimi almış 3uzmanın katıldığı panelde, “profesyonel koçluk-terapi” ilişkisi ele alındı ve farklı vesilelerle kamuoyunun da gündemine gelen, her iki meslek alanının birleşim ve ayrım noktaları ortaya kondu.

ICF Türkiye’nin çalışma kurullarından gönüllü hizmet veren profesyonel koç sayısı 60’a ulaştı… Öteki derneklerle ortak Bilim Heyeti geliyor…

Etkinliğin açılış konuşmasında, öncelikle bugüne kadar hizmet veren tüm ICF Türkiye Lider ve İdare Heyeti Üyelerine ve şu anda ICF Türkiye’nin farklı çalışma kümelerinde istekli hizmet veren 60profesyonel koça teşekkür eden ICF Türkiye Lideri Yunus EmreŞentürk; “Gönüllü olarak çalışan meslektaşlarımız, gerçekten işlerinden, ailelerinden feragat ederek, canla başla çalışıyorlar. Kendilerine şükranlarımı bir kez daha sunuyorum. Bugün aramızda temsilcileri bulunan diğer koçluk derneklerine de işbirlikleri için teşekkür ediyorum. Yakında ortak bir Bilim Kurulu oluşturacağız ve güzel işlere imza atacağız.” dedi.

Türkiye’de Global Zirve

2023 yılında hayata geçirecekleri çalışmalardan da bahseden ICF Türkiye Başkanı Yunus Emre Şentürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle 2 önemli müjdem var: İlki, ICF Global kapsamında 13 ülkenin lokal ICF’lerininkatılacağı OnlineZirveye ev sahipliği yapacak olmamız. Bu küresel koçluk sinerjisi manasında çok değerli bir fırsat. İkinci ise, 2 yılda bir düzenlediğimiz ve seçtiğimiz tema ile gündem belirlediğimiz Koçluk Konferansı‘mız. Her iki etkinliğimizi de, 2023 yılında koçluk mesleği ismine bir ivme yakalama fırsatı olarak görüyoruz. Ayrıyeten her sene düzenlediğimiz Koçluk Haftası kutlamaları da bu ivmeyi güçlendirecektir.”

“Psikolog Koçlar Koçluğu Konuşuyor”

Hem psikoloji eğitimi almış hem de uzun yıllardır profesyonel koç olarak mesleklerini sürdüren, Sema Kayahan Süvarioğlu, Ayşen Özcanoğlu ve Seden Limoncuoğlu‘nun katıldığı ve ICF BaşkanıYunus Emre Şentürk ve ICF Türkiye İdare Heyeti Üyesi Beyza Fazilet Balcı‘nın moderatörlük yaptığı panelde, “profesyonel koçluk-terapi” arasındaki bağlantılar detaylarıyla ele alındı.

Süvarioğlu: “Profesyonel açıdan hem koçluk hem mentorluk hem de psikologluk şapkalarını bir ortada taşıyorum ve her üç alanın kural ve çerçevelerine ihtimam göstererek, bir manada bütünsel yaklaşıyorum.”

Panelistlerden Sema Kayahan Süvarioğlu öncelikle, terapi uzmanlık alanıyla, psikologluk uzmanlık alanlarının ayrımını netleştirerek, şöyle konuştu: “İnsanların algısında ekseriyetle psikolog dendiğinde, terapistlik şekilleniyor. Halbuki APA’nın (American Psychological Association) belirlediği, spor psikolojisi, sıhhat psikolojisi vb. 146 adet alt psikoloji alanı var. Ben aslında profesyonel açıdan hem koçluk hem mentorluk hem de psikologluk şapkalarını bir ortada taşıyorum ve her üç alanın kural ve çerçevelerine ihtimam göstererek, bir manada bütünsel yaklaşıyorum.”

Özcanoğlu: “Her iki alanında uğraştığı gereç insan lakin hudutları uygun çizmek çok değerli.”

Koçluk mesleğini yaparken de insan ve onun psikolojisiyle çalışıldığını vurgulayan Ayşen Özcanoğlu ise; tam da bu nedenle her iki alanın benzeşen noktalarını çok önemsediğini ifade ederek; “Özünde her iki alanın da uğraştığı şey, insanın kendi keşif seyahatine takviye olunmasıdır. Ben bir psikolog ve koçum amaterapi yapmıyorum. Bir noktadan sonra sonları yeterli çizmek çok kıymetli. Şayet koçluk verdiğim kişinin bir terapiste muhtaçlığı olduğunu düşündüğümde bunu kendisine söylüyorum ve yönlendiriyorum. Ancak koçluk ve psikologluk alanlarında sonlar, terapistlik ile karşılaştırıldığında bu kadar kesin değil. ‘Buraya kadar koçluk bilgimi, bundan sonra psikologluk bilgimi kullanacağım…’ üzere bir ayrım mümkün değil. ” dedi.

Limoncuoğlu: “İnsan biyo-sosyal-psiko bir varlık. Biyo kısmını hekimlere bırakıyorum. Psikoloji kısmı terapistlerin ve toplumsal kısmı koçların alanı…”

Her iki meslekte de insanlarla çalışıldığı fikrine katıldığını vurgulayan Seden Limoncuoğlu ise, “İster koçluk, ister terapi ve isterse yöneticilik olsun, beşerlerle çalışılıyor ve beşerlerle sonuç alınıyor. Koç da olsanız, terapist de, sonuçta bir inanç bağlantısı içinde hayatını açıyor beşerler size. Her iki kolun da birbirlerini beslediklerini düşünüyorum. Koçluğun gücü, iş dünyasındaki bireylerin amaca odaklanmalarının desteklenmesi, güçlü taraflarının onlara hatırlatılması ve heybelerden akla gelemeyen araçların çıkarılması üzere unsurlardadır. Ayrıyeten, sürdürebilirliğin bu derece değerli olduğu bir devirde kurumlar çalışanlarına mutlaka terapi servisi de verdirmeliler. Ve paralel bir formda, koçvari liderlik çalışmaları, koçların yetiştirilmesi, koçluk servisi verilmesi de bir öbür hayati nokta. Her üç alnında ayrım noktalarını ise şöyle belirtmek isterim: İnsan biyo-sosyal-psiko bir varlık. Biyo kısmını hekimlere bırakıyorum. Psiko kısmı zati net, terapistlerin alanı. Ve bir yanda da toplumsal bir varlığız biz. Ailede varız, çalışma hayatında varız, farklı kimliklerimiz ortasında gidip geliyoruz. İşte burada da koçluk devreye giriyor. ” dedi.

Koçlar Buluşması etkinliğinde ayrıyeten, ICF Türkiye Lider Yardımcısı ve Projeler ve Araştırma Konseyi Lideri Çakır Dilek Yunar; Sayman Oya Fadıloğlu; Genel Sekreter Serdar Samsun; İdare Heyeti üyesi ve Üye Bağları ve Eğitim Şurası Lideri Esra Miller; İdare Konseyi Üyesi ve Mesleksel İç Düzenleme ve Etik Şurası Lideri Filiz Gündoğdu ve İdare Şurası Üyesi ve Pazarlama, Dijital ve Toplumsal Medya Heyeti Lideri Beyza Fazilet Balcı, heyetlerinin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu