Ekonomi

Intuitive Surgical güçlü robot talebiyle daha iyi performans gösteriyor

Da Vinci cerrahi robotlarıyla tanınan Intuitive Surgical, minimal invaziv cerrahi teknolojisine olan talebin artmasıyla Wall Street’in ilk çeyrek için kazanç ve gelir beklentilerini aştı.

LSEG verilerine göre şirket, analistlerin hisse başına 1,41 dolarlık tahminlerini aşarak hisse başına 1,50 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Bu performans 31 Mart’ta sona eren ilk çeyreği yansıtmaktadır.

Şirketin gelirleri %11’lik bir artışla 1,89 milyar dolara ulaşarak 1,87 milyar dolarlık beklentinin üzerinde gerçekleşti. Satışlardaki büyüme, tıbbi cihaz üreticilerinin geçtiğimiz Kasım ayından bu yana artan yatırımcı beklentileri nedeniyle daha geniş bir eğilimin parçası. İlgideki bu artış, daha önce pandemi nedeniyle ertelenen yaşlı yetişkinlerin tıbbi prosedürlerindeki artışa bağlanıyor.

Dünya genelinde da Vinci cerrahi prosedürlerinin kullanımı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %16’lık önemli bir artış gösterdi. Duyurunun ardından, Intuitive Surgical’ın hisse senedi fiyatı piyasa sonrası işlemlerde %3’ün üzerinde bir artış kaydetti.

Intuitive Surgical’dan gelen olumlu , Salı günü üç aylık tıbbi satış tahminlerini kaçırdığını bildiren sektör lideri Johnson & Johnson’ın son güncellemesiyle tezat oluşturuyor. Yine de Johnson & Johnson iyimserliğini koruyor ve tıbbi teknolojiyle ilgili prosedür hacimlerinin 2024 yılı boyunca yüksek kalmasını bekliyor.

Aracı kurum Evercore ISI, Johnson & Johnson’ın cerrahi cihaz satışlarındaki düşüşün Intuitive Surgical lehine bir pazar payı değişiminin göstergesi olabileceğini öne sürdü. Ocak ayının başlarında Intuitive, 2023 yılında yaklaşık %22’lik kayda değer bir büyümenin ardından 2024 yılı için da Vinci prosedürlerinde %13 ila %16 arasında bir büyüme öngörmüştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu