Yaşam

“İslam Medeniyetinin Altın Çağının Başlangıcı: Halife Me’mun ve Beytü’l-Hikme” belgeselinin çekimleri KTO Karatay Üniversitesi Film Platosu’nda başladı

Metni Prof. Dr. Bekir Karlığı’nın senaryosunu yazdığı, senaryosunu Bekir Kerem Kurt’un yazdığı, yapımcılığını İstanbul’un üstlendiği “İslam Medeniyetinin Altın Çağının Başlangıcı: Halife Me’mun ve Beytül Hikme” başlıklı belgesel film-drama. Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Derneği (MED-AR). Projenin çekimlerine Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sinema Yaylası’nda başlandı.

Belgesel sinemada; Binbir Gece Masalları’na konu olan ünlü Abbasi Halifesi Harun Er-Raşid’in hikayesi ve hızla gelişen ve Bağdat’ta kurulan Beytü’l-Hikme (Bilgelik Evi) ile doruğa ulaşan güçlü bilim ve fikir birikimi. oğlu Halife Me’mun’a anlatılır. Ünlü İslam filozofu El-Kindi’nin başkanlığında yürütülen bu bilimsel faaliyet sonunda, eski Mezopotamya, Babil, Yunan, İran, Mısır ve Hint kültür ve uygarlıklarına ilişkin eserlerin büyük bir kısmı Arapça’ya çevrilerek, arşivlerden kurtarılıyor. nesli tükenme.

 

“Bilim, Düşünce ve Kültürün Büyük Transferi Ekrana Taşınıyor”

KTO Karatay Üniversitesi Sinema Yaylası’nda çekilen belgesel-drama belgesel; Özellikle Roma ve Bizans İmparatorlukları tarafından Hıristiyanlığın kabul edilmesinin ardından bir kenara itilen son Atina İdeoloji Okulu’nun Bizans İmparatoru Justinianus tarafından kapatılması ele alınmaktadır. Belgesel; Roma ve Bizans İmparatorluklarının bu konularla ilgilenen tüm filozofları yurtdışına sürmesinin ardından, tamamen yok olmak üzere olan kadim medeniyetin eserlerinin bulunarak Arapçaya çevrilmesi, tarihin en büyük bilim, niyet ve kültür aktarımlarından biridir. tanık olduğu olay ekranlara taşındı.

 

“İslam Medeniyetinin Aydınlık Çağa Yolculuğu”

Belgesel-drama sinemasında; Pisagor, Platon, Aristoteles, Galenos ve Öklid gibi antik düşünürlerin eserlerinin çoğunun, Süryanice, Nasturi ve Yakubî tercümanların yanı sıra birçok Müslüman bilim adamının da katılımıyla Arapçaya çevrildiğinden bahsediliyor. KTO Karatay Üniversitesi sinema platosunun sunduğu belgesel; Tarihin en büyük kültürel atılımının öyküsünü ve İslam medeniyetinin bu parlak döneme olan yolculuğunu günümüze taşımayı amaçlamaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu