Haber

İsrail’de Filistinlilerin vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören yasa tasarısı ilk kez Meclis’te onaylandı.

İsrail Meclisi, Filistin yönetiminden para aldıklarının tespiti halinde “ulusal güvenlik suçlarından tutuklananların” vatandaşlıktan çıkarılarak sınır dışı edilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

TBMM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, yasalaşması için ikinci ve üçüncü cins oyların geçmesi gereken yasa tasarısı, 8 ret oya karşılık 89 oyla kabul edildi.

Açıklamada, “Meclis Genel Kurulu, Filistin Yönetimi’nden harçlık veya maaş alan kişilerin vatandaşlık veya daimi ikametgahlarının iptali için yasa tasarısının ilk kez okunmasını onayladı” denildi. terimler yer aldı.

Oy çokluğu ile kabul edilen yasa tasarısının incelenmek ve ikinci ve üçüncü oylamaya hazırlanmak üzere Karma İçişleri Komisyonu ile Meclis Komisyonuna gönderildiği belirtildi.

Tasarı, “İsrail devletine güveni zedeleme suçu işlemekten” hapsedilenlerin, Filistin Yönetimi’nden mali destek aldıkları kanıtlanırsa, vatandaşlıklarının ellerinden alınmasını veya Doğu Kudüs’teki daimi ikametlerinin iptal edilmesini kapsıyor.

Ayrıca, bu kişilerin daha sonra Filistin yönetimindeki bölgelere veya Gazze Şeridi’ne sınır dışı edilmesini de içerir.

Filistin’den kınama

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “toplu cezalandırmanın farklı bir biçimi” olarak nitelendirilen yasa tasarısının “gerginliği tehlikeli biçimde tırmandırdığı” kaydedildi.

Tasarının “ırkçı” ve “uluslararası hukuka karşı suç” olduğu vurgulanan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlığı iptal edecek bir dizi ırk ayrımcılığı içeren yasanın kabul edilmesiyle ilgili İsrail Meclisi’ndeki tartışmaları ele aldı. Filistinli tutukluların daimi ikamet veya daimi ikametgahlarını büyük bir ciddiyetle izliyoruz.” ifadeler kullanılmıştır.

Filistin yönetiminin tutukluların ailelerine her yıl maddi yardımda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, “Filistin Yönetimi, tutukluların ailelerine harçlık verdiği için İsrail’in baskısı altındadır” denildi. söylendi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki yeni hükümetin onaylanması için baskı yaptığı ve İsrail muhalefetinin de desteklediği yasa tasarısı, 11 Ocak’ta İsrail Parlamentosu’ndaki özel bir komite tarafından onaylanarak yasalaşmasının önünü açtı.

Tasarı, İsrail vatandaşlığına veya daimi oturma iznine sahip birçok kişinin İsrail’e yönelik baskınlar karşılığında Filistin Yönetiminden fon aldığı iddiasıyla ilgiliydi.

haber-gediz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu