Teknoloji

İsviçre sitem etti: “Apple gerçek elma haklarını almak istiyor!”

İsviçre meyve yetiştiricileri derneğine göre Apple, elmanın İsviçre’deki imaj haklarını almak istediğini açıkladı.

Ülkedeki meyve çiftçilerinin çıkarlarını destekleyen 111 yıllık bir kuruluş olan Fruit Union Suisse’in, ABD’li teknoloji devinin yasal teklifinde başarılı olması halinde logosunu değiştirmek zorunda kalacağı söyleniyor.

“GERÇEK ELMA HAKLARINA SAHİP OLMAK İSTİYOR”

Derneğin logosu, üzerinde beyaz bir haç bulunan kırmızı bir elma içerir ve vakfın yüzüncü yılını kutlamak için 2011 yılında biraz revize edilmiştir.

Fruit Union Suisse’in yönetici direktörü Jimmy Mariethoz, Wired’e söyledi. “Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz çünkü ısırılan elmalarını korumaya çalışmıyorlar.

Buradaki amaçları gerçekten gerçek bir elmanın haklarına sahip olmak, ki bu bizim için neredeyse evrensel bir şey… herkesin kullanması için ücretsiz olması gereken bir şey. Teorik olarak, ne zaman bir elmayla reklam versek, başıboş kalırız.”söz konusu .

ELMA BU KONULARA KARŞI

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne göre bu, Apple’ın kendi adını taşıyan meyvenin fikri mülkiyet haklarını elde etme girişimlerinden biridir.

Apple’ın elma logosunu kullanan her şirkete dava açmaya başlaması ve evrensel meyve elmaya hak sahibi olması şirketler arasında tedirginlikle karşılanıyor.

Apple’ın 2019-2021 yılları arasındaki Tech Transparency Project’in farklı kayıtları Amazon, Facebook, Google ve Microsoft’un toplamından daha fazla ticari marka başvurusu yaptıvar olduğunu gösterir.

KAYNAK: HABER7

haber-melikgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu