Ekonomi

Kazanç çağrısı: Kontoor Brands ilk çeyrek beklentilerini aştı, beklentilerini yükseltti

Wrangler ve Lee markalarıyla tanınan hazır giyim şirketi Kontoor Brands, Inc. (NYSE: KTB), piyasa beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançlarıyla 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptığını bildirdi. Şirket gelir artışı, genişleyen brüt kar marjı ve beklenenden daha yüksek hisse başına kazanca tanık oldu.

Bu olumlu sonuçlara karşılık olarak Kontoor Brands tüm yıl için finansal beklentilerini yükseltti. Ayrıca şirket, Tom Waldron’un yeni COO olarak atanması da dahil olmak üzere önemli organizasyonel değişiklikleri duyurdu.

Önemli Çıkarımlar

 • Kontoor Brands’in ilk çeyrek sonuçları beklentileri aşarak gelir, brüt kar marjı ve kazanç tahminlerini aştı.
 • Şirket, 2024 hedeflerine olan güvenini yansıtarak tüm yıl beklentilerini yükseltti.
 • Tom Waldron’un COO olarak atanması şirketin liderliğinde stratejik bir değişime işaret ediyor.
 • Wrangler markası pazar payı kazanmaya ve doğrudan tüketiciye yönelik segmentini büyütmeye devam ederken, outdoor gibi yeni kategorilerde de çeşitleniyor.
 • Lee markası, toptan satışta bir miktar yumuşama yaşamasına rağmen 2. çeyrekte Lee Golf’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
 • Kontoor Brands, tüketici içgörüleri ve talep yaratma platformlarına yatırım yaparak daha veri odaklı hale geliyor.
 • Şirket güçlü nakit yaratımı, envanterde %24’lük bir düşüş bildirdi ve tedarik zinciri uygulamasını iyileştirmeye odaklanıyor.
 • Tüm yıl gelirinin 2,57 milyar dolar ile 2,63 milyar dolar arasında olması ve brüt marj görünümünün yaklaşık %44,6 olması bekleniyor.
 • Faaliyet gelirinin 377 milyon ila 387 milyon dolar arasında, EPS’nin ise 4,70 ila 4,80 dolar arasında olması öngörülüyor.

Şirket Görünümü

 • Kontoor Brands yılın ilk yarısında orta tek haneli gelir düşüşü, ikinci yarısında ise orta tek haneli büyüme bekliyor.
 • Şirket, yılın ikinci yarısında rekabet dışı dağıtım kazançları, kategori genişlemesi ve Çin’deki D2C büyümesi nedeniyle gelirin hızlanmasını bekliyor.
 • Project Genius, brüt marjları artırmak için gelecekte bir fırsat olarak tanımlanıyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayı Açısından Önemli Noktalar

 • Hem Wrangler hem de Lee markalarının küresel gelirlerinde, özellikle ABD’deki zorlu toptan satış ortamı nedeniyle bir düşüş yaşandı.
 • Avrupa pazarı baskı altında kalmaya devam ederek tutarsız bir performansa katkıda bulundu.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Düzeltilmiş brüt kar marjı 270 baz puan artarak %45,7’ye ulaştı.
 • Şirket, başta Çin olmak üzere Asya Pasifik pazarı konusunda iyimser ve yılın tamamında büyüme bekliyor.
 • Önümüzdeki iki yıl içinde şirketin Çin’deki filosunun %70’ini yenilemeye yönelik stratejik bir plan ile envanter yönetimi gelişiyor.

Kaçırılanlar

 • Genel olarak olumlu sonuçlara rağmen, hem Wrangler hem de Lee için ABD toptan satış pazarında zorluklar kaydedildi.
 • Avrupa pazarının performansı düzensiz kalsa da iyileşme için iyimserlik var.

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • Kontoor Brands, outdoor ve tişörtler başta olmak üzere yeni kategorilere açılmaya odaklanmış durumda.
 • Şirket, tüketicilerle etkileşim kurmak için Çin’deki canlı yayın platformlarından yararlanıyor.
 • Yöneticiler, denimin devam eden popülaritesinin itici gücü olarak gündelikleşme trendinin altını çizdi.
 • Kanal ve kategori programlarına odaklanan şirket, bu yıl için temkinli ancak iyimser bir görünüm sergiliyor.

Kontoor Brands’in yıla olumlu başlangıcı, büyümeyi ve operasyonel verimliliği artırmayı amaçlayan stratejik girişimlerle işaretleniyor. Şirket yönetimi, ürün kategorilerini genişletmeye, doğrudan tüketiciye ulaşan kanalları geliştirmeye ve iş kararlarını bilgilendirmek için tüketici içgörülerinden yararlanmaya odaklanmıştır.

Güçlü bir nakit pozisyonuna sahip olan Kontoor Brands, büyüme fırsatlarına yatırım yapmak için iyi bir donanıma sahipken, temettü ve hisse geri alımları yoluyla hissedar getirilerini de göz önünde bulunduruyor. Paydaşlar daha fazla gelişmeyi merakla beklerken, şirketin ilerlemesine ilişkin bir sonraki güncellemenin Temmuz ayında yapılması planlanıyor.

InvestingPro Insights

Kontoor Brands, Inc. (NYSE: KTB) yıla güçlü bir başlangıç yaptı ve InvestingPro’nun rakamları şirketin yukarı yönlü gidişatını pekiştiriyor. InvestingPro’nun dikkat çektiği bir ipucu da, KTB’nin temettüsünü üç yıl üst üste başarılı bir şekilde artırarak hissedar getirilerine olan bağlılığının altını çizmiş olması. Ayrıca, analistler şirketin önümüzdeki dönemine güven duyduklarını gösterdiler ve bunlardan ikisi Kontoor’un gelecekteki performansına ilişkin iyimserliği yansıtacak şekilde kazanç tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro Data, şirketin finansal sağlığını ve pazardaki konumunu da vurguluyor. KTB’nin piyasa değeri 3,76 milyar USD ve Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 16,45 olup, 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 15,75’tir. Bu rakamlar, kazançlara göre makul bir değerlemeye işaret etmektedir. Ayrıca, Fiyat/Defter oranı 10,17 ile daha yüksek olsa da, piyasanın şirketin net varlıklarına ilişkin değerlemesinin bir göstergesidir.

Daha derinlemesine analiz ve ek InvestingPro İpuçları arayan yatırımcılar bunları InvestingPro platformunda bulabilirler. Örneğin, KTB şu anda 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor, bu da momentum yatırımcılarının ilgisini çekebilir ve bir dereceye kadar finansal istikrar sağlayan orta düzeyde bir borçla faaliyet gösteriyor.

Abonelik almayı düşünenler INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden faydalanabilir. InvestingPro ‘da KTB için 9 ipucu daha mevcut ve bunlar bilinçli yatırım kararları almak için değerli bilgiler sağlayabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu