Haber

Kılıçdaroğlu’na Bilal Erdoğan davası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İddianameye göre, Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Lideri olarak 18 Nisan 2014’te Amasya’daki Taşova Mitingi’nde oğlu Bilal Erdoğan aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmişti. Kılıçdaroğlu, “Oğlunuzun vakfı var. Adı TÜRGEV, bu ne işe yarar?” vakıf ne yapıyor? Bu vakfa gelen para nereden geliyor? Oğlunuzun ne ayrıcalığı var? O da Allah’ın kuludur. Onun ayrıcalığı, rüşvet toplama merkezinin başı olmasıdır. Milleti aldatıyorsunuz, bir Bize karşı darbe yapıldı.” “Adil olmak gerekirse, mağduru oynuyor” dedi.


Bilal ErdoğanFotoğraf: Getty Images/AFP/O. Köşe

Bilal Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in şikayeti üzerine Kılıçdaroğlu için dokunulmazlık raporu hazırlandı. Ancak Kılıçdaroğlu’nun yasama dokunulmazlığı 14 Mayıs 2023’te yapılan seçimlerin ardından sona erdi. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TBMM’nin Kemal Kılıçdaroğlu hakkında gönderdiği dokunulmazlık belgesini işleme koydu.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı: Delillerle desteklenen ifadeler

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, yazılı savunmasında, müvekkilinin yaptığı açıklamaların kamuoyunu bilgilendirme amaçlı olduğunu, delillerle desteklendiğini ve yeni gerçeklere dayandığını belirtti. Açıklamalarda hayali, desteksiz ve eleştiri sınırlarını aşan ifadelere yer verilmediğini belirten Çelik, kişilik haklarının ihlali anlamına gelecek hiçbir açıklama yapılmadığını, yapılan açıklamalardaki eleştirilerin görünür gerçeklik kapsamında kaldığını belirtti. müştekinin kişilik haklarını ihlal etmeyeceğini, müvekkili hakkında soruşturma açılmasına gerek bulunmadığını beyan etmiştir. .

Hakaret suçunun uzlaşmaya tabi bir hata olması nedeniyle belge öncelikle Uzlaştırma Bürosu’na gönderildi. Ancak Kılıçdaroğlu ve Bilal Erdoğan, uzlaşma istemediklerini savcılığa bildirdi. Bunun üzerine savcılık, Kılıçdaroğlu hakkında Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla iddianame hazırlayarak mahkemeye gönderdi.

İddianamede Kılıçdaroğlu’nun “kasten hakaret suçundan” cezalandırılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu