Haber

Kiptaş’tan şaşırtan karar! Terk edilmiş hayat kurtarma sistemi

  Haber7-Özel

Kahramanmaraş’ta ardı ardına gelen olaylar. 7.7 ve 7.6 Büyük depremlerin ardından 11 ilde binlerce ev yıkıldı. Onbinlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremde bölgede yapılan binalar 133 bin 759 TOKİ konutuzararsız bulundu.

NEDEN TÜNEL KALIP SİSTEMİ

TOKİ’nin yaptığı hiçbir konut ve kamu binasının zarar görmediğini belirten uzmanlar, TOKİ’nin inşaatında bir detaya dikkat çekiyor. Uzmanlar, TOKİBu başarının altında inşaatlarda gerçek yer seçimi, bilimsel projeler, radye temel ve tünel kalıp sistemibunu vurguluyor. TOKİBugüne kadar inşa ettiği tüm konut ve kamu yapılarında tünel kalıp sisteminin kullanıldığı ve bu sistemin yapıların depremden zarar görmesini büyük ölçüde engellediği belirtiliyor.

KİPTAŞ BU SİSTEMİ GEÇERSİZ

TOKİ gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut üreticisi olan Kiptaş da uzun yıllardır yaptığı konutlarda tünel sistemini kullanıyor. Ancak alınan bilgilere göre Ekrem İmamoğlu’nun yönetimi devralmasının ardından, Kıptaş 2019Bugün itibariyle konutlarda tünel kalıp sistemi kullanımı kaldırılmıştır. Kiptaş‘lerin bu hamlesinin nedeni bilinmezken, bu sistemin terk edilmesi tepkiyle karşılandı.

“BİZ DE ŞAŞIRDIK”

Konuyla ilgili Haber7 İBB Sarsıntı ve Doğal Afetler Komisyonu Başkanı Kadem Ekşi, Kiptaş’ın ürettiği evlerde tünel kalıp sisteminden vazgeçmesine şaşırdıklarını söyledi. Ekşi, tünel kalıp sisteminin dayanıklı, maliyeti düşük ve inşaat süreci açısından daha verimli olduğunu belirtti. “Bunların testini son depremde TOKİ konutlarında gördük. Kiptaş’ın terk etmesine açıkçası üzüldük. Deprem yönetmeliğine uyduktan sonra her türlü yapıyı yapabilirsiniz ama daha güvenilir ve daha güvenilir olması bizi de şaşırttı.” daha hızlı imalat tekniği ve tünel kalıp sistemi.”söz konusu.

Ekşi, Kiptaş’ın bugüne kadar ürettiği 100 bin konutta tünel kalıp sisteminin kullanıldığını söyledi. “Hem yapıları hızlı bir şekilde inşa edip vatandaşa teslim ediyoruz hem de perde sistemlerini içerdiği için tünel kalıpları yatay ivmelere ve deprem kuvvetlerine karşı daha dayanıklı oluyor. Hem hızlı hem de güvenilir yapı statüsü kazanıyor.”sözlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

haber-tut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu