Ekonomi

Kira geliri vergi beyannamesi başladı

Kira, bedel, menkul kıymetlerden elde edilen gelirler ve diğer menfaat ve gelirlerden oluşan mükelleflerin 2022 yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamelerini 31 Mart 2023 tarihine kadar ikamet ettikleri vergi dairesine vermeleri gerektiği bildirildi. Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, yaptığı paylaşımda beyannamelerin hazirbeyan.gib.gov.tr ​​adresinden verilebileceği bilgisi yer almaktadır.

Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Hazır Beyanname Sistemi’nin mükelleflere hızlı, güvenilir, kolay ve ucuz bir şekilde beyanname verme imkanı sunduğunu belirterek, mükelleflerin beyannamelerini bağlı oldukları vergi dairelerinde veya bağlı bulundukları vergi dairelerinde verebileceklerini söyledi. Antalya’da Terracity, Özdilek ve 5M Migros alışveriş merkezlerinde beyanname kabul masaları. . Karayılan, hazır Beyanname Sistemi’ni hiç vergi beyannamesi vermemiş veya mükellefi kayıtlı olmayan kişiler tarafından da kullanılabileceğini hatırlatarak, Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi onaylanıp sistem üzerinden gönderildiğinde mükellef kaydının yapıldığını hatırlattı. ilgili vergi dairesinde otomatik olarak açılır.

İlhan Karayılan, bir takvim yılında konut olarak binaların kiralanmasından elde edilen gelirin 9 bin 500 TL’sinin 2022 yılı için gelir vergisinden istisna olduğuna dikkat çekerek, “Konutlardan elde edilen kira gelirlerinin süresi içinde beyan edilmemesi veya eksik beyan edildiği takdirde 2022 yılı için belirlenen 9 bin 500 TL muafiyet hariç tutulacak, kullanılmayacaktır” dedi. Karayılan, mükelleflerin hazır beyanname sistemine giriş yaparak, hazirbeyan.gib.gov.tr ​​adresindeki kullanıcı girişi, e-Devlet Yöntemi veya İnteraktif Vergi Dairesi’nden giriş yaparak beyannamelerini verebileceklerini belirterek, formu anlattı. “Mükelleflerimiz sisteme giriş yaptıklarında, kurumlar (nüfus idaresi, tapu vb.), bankalar, belediyeler vb. kurumlardan alınan bilgilere göre hazırlanan bilgilere yansıdığı şekliyle Tahakkuk eden vergi sistem tarafından hesaplanarak otomatik tahakkuk ettirilir.İkinci taksiti 31 Mart 2023 tarihine kadar, yine Temmuz ayı içerisinde ‘Anlaşmalı Banka Kartı Kredi Kartı ile Ödeme’ bölümünden veya adresinden ödeyebileceklerdir. Diğer gelir türleri olan ticari, zirai ve serbest meslek kazanç türleri için de beyanname aktarımıdır.Bu tür gelire sahip mükelleflerimiz için ise 2022 yılı için almış oldukları beyan edilmelidir” – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu