Yaşam

Kocaeli’de sigara içmeyen adam tarihi sigara koleksiyonu yaptı

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde oturan 34 yaşındaki Mustafa Oğuz’un koleksiyonu görenleri şoke ediyor.

Darıca’da yaşayan Mustafa Oğuz, hiç sigara içmemesine rağmen internette gördüğü antika sigara paketlerini yaklaşık 3 yıl önce satın aldı.

Eski sigara paketleri ilgisini çekince araştırmaya başlayan Oğuz, çeşitli yollardan elde ettiği sigara paketlerinden koleksiyon oluşturmaya başladı.

3 bin paket birikti

Koleksiyonda siyasi liderler, bakanlıklar, şehirlerin kurtuluş günleri, fuarlar, festivaller, kurum ve kuruluşlar adına üretilmiş 3.000 paket bulunmaktadır.

1930 yılına kadar farklı çeşitleri bulunmaktadır.

1930’dan 2000’e kadar piyasaya özel olarak sunulan çeşitli sigara paketleri de Türkiye’nin tarihini yansıtıyor.

“Bu hobi amaçlı topladığım bir şey”

Amacının ileride bir stant açarak Türkiye tarihini gösteren paketleri geniş kitlelere göstermek olduğunu belirten Mustafa Oğuz, şu ifadeleri kullandı:

Her şey 3 yıl önce başladı. Önce internette gördüğüm 30-40 paket aldım, sonra tarihlerine bakıp, neden ve nerede üretildiğini merak edip durdum.

Ben kendim hiç sigara içmiyorum, sigara kullanımına kesinlikle karşıyım. Kayıplar ortada. Bu tamamen hobi amaçlı topladığım bir şey.

Çevremde gördüğüm kişilere sigarayı bırakmalarını rica ederek, onları zorlamadan ama mahalleden biraz baskı alarak paketler alıyorum.

“Gelecek nesiller bilsin sigara içmesin”

Türkiye tarihini gösteren paketler olduğunu söyleyen Oğuz, şöyle devam etti:

Bir kısmını ben de aldım, bir kısmını hediye olarak geldi, bir kısmını da kendim araştırıp topladım. Bu şekilde birikti, şu an 3 bine yakın paketim var.

Çeşitli kurumlar var, çeşitli dernekler var, yaklaşık 100 yıllık Türk tarihinin paketleri var. Koleksiyonumuz, Türkiye tarihini içeren birçok paketi içeren bir koleksiyondur. 1930’lardan 2000’lere kadar birçok paket var. Yerlisi var, yabancısı var, bazı vakıfları var, panayırları var.

Bunlar aslında Türkiye tarihini gösteren paketler. Görselleri, yazıları, bilgileri ve tarihleriyle geçmişimize ışık tutan paketlerim var. Gelecek nesiller bilsin ve aynı zamanda sigara içmesin.

“Kapalı kutularda saklıyorum”

Sigara paketlerini zarar görmemesi için özenle sakladığını anlatan Oğuz, şöyle konuştu:

Ürünleri deforme olmasın ve kokuları dağılmasın diye vakumlu paketlerde aldım. Kapalı ortamlarda, kapalı kutularda bu formda tutuyorum. Bu da koleksiyonumu gören birçok kişinin ilgisini çekiyor.

Genelde insanlar onları görünce şaşırırlar. Koleksiyonumun asıl amacı bu paketlerden yıllar sonra bir stant açıp insanlara tarihimizi göstermek ve mümkünse anlatmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu