Ekonomi

Moody’s Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,3’e yükseltti

Moody’s, “Küresel Makro Görünüm” Şubat 2023 raporunu yayınladı.

Raporda, sıkı para politikasının çoğu büyük ekonomide ekonomik aktivite ve istihdam üzerindeki etkisiyle küresel büyümenin 2023’te yavaşlamaya devam etmesi bekleniyor.

G20 küresel ekonomik büyümesinin 2022’de yüzde 2,7’den bu yıl yüzde 2’ye gerilemesi ve 2024’te yüzde 2,4’e çıkması bekleniyor.

Raporda, gelişmiş ekonomilerde enflasyonun 2023 ve 2024’ün büyük bölümünde merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde kalmasının beklendiği belirtilirken, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon görünümünün farklılık gösterdiği belirtildi.

Merkez bankalarının faiz oranlarının piyasaların beklediğinden daha uzun süre kısıtlayıcı kalacağına işaret edilen raporda, para politikasındaki sıkılaştırmanın sonunun yaklaştığına dair net algılara rağmen, bunun ne kadar süreceğinin bilinmediği vurgulandı. Daha kısıtlayıcı olan faiz oranlarının ne kadar süreyle ve ne kadar süreyle devam edeceği.

Büyüme beklentileri düştü

Raporda, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan için 2023 büyüme varsayımlarının yükseltildiği, Arjantin, Güney Afrika ve Güney için büyüme varsayımlarının ise düşürüldüğü belirtildi. Kore.

Gelecek yıl için Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için büyüme varsayımları yukarı yönlü güncellenirken, Fransa, İtalya ve Güney Afrika için tahminler düşürüldü.

Raporda, Türkiye’nin 2023 ve 2024 GSYİH büyüme projeksiyonlarının, depremin harap ettiği bölgelerdeki yeniden yapılanma faaliyetlerinin etkileri dikkate alınarak sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 3’ten yüzde 2,3 ve yüzde 4’e revize edildiği belirtildi. Kahramanmaraş’ta.

ABD için bu yılki büyüme varsayımı yüzde 0,4’ten yüzde 0,9’a, Çin için yüzde 4’ten yüzde 5’e çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu