Haber

Muş’ta sürüye saldıran kurtlar 80 koyunu telef etti

Muş’ta sürüye saldıran kurtlar 80 koyunu telef etti

MUŞ – Muş’ta uyuya kalan sürüye kurtlar saldırdı, 35 koyunu öldürdü, yaklaşık 45 koyunu da yaraladı.

Merkeze bağlı Arıköy sakinlerinden Mehmet Zakir Yalçın’a bağlı koyun sürüsüne saldıran kurtlar çok sayıda koyunun telef olmasına neden olurken, olayı duyanlar yardım için köye akın etti. Köyün engebeli ve ormanlık alanı arama kurtarma çalışması yapan köylülerin işini zorlaştırdı. Mehmet Zakir Yalçın, tel örgülerle çevrili barınağa kurtların girdiğini belirterek, kurtların 35 küçükbaş hayvanı telef ettiğini, 45 civarında koyunu da yaraladığını belirterek, “Koyunları otlatmak için açık tel örgüyle yaptığım barınağa gittiğimde. Sabah koyunların yerinde olmadığını gördüm” dedi.Koyunları görünce köylülere haber verdim. Köylülerle birlikte ormanlık alanda koyun aramaya başladık. Farklı yerlerde yaklaşık 45 yaralı koyun topladık ve koyunlar telef oldu. Şu anda 35 koyun telef oldu. Yaralıların çoğunu katletmek zorunda kaldık” dedi.

Babasına koyun gütmede yardım eden Cinnet Yalçın, emeklerinin kurtlar tarafından boşa çıktığını ağlayarak söyledi. Çok üzüldüğünü söyleyen Yalçın, “Sabah kalktığımda babam koyunlara kurtların saldırdığını bildirdi. Olay yerine gittiğimizde koyunlarımızın çoğunun yaralı, çoğunun da kayıp olduğunu gördük. . Emeğimizi kurtlar aldı. Şu anda bir çok hayvanımız yaralı ve kayıp. Onları arıyoruz. Koyunlarımızın çoğu kayıp. Ben çok eşsizim” dedi.

Dağ yamacında yaralı koyunları arayan köy sakinlerinden Hakim Yalçın, “Zakir Yalçın ile ilgili sürüye kurtların dalma haberini alınca hemen köye geldik. Kurtlar 120 küçük koyuna saldırdı. Büyükbaş hayvanları yaklaşık 10 kilometrelik bir alana dağıttık. Şu anda köylüler olarak hayvan arıyoruz. Köyümüz dağlık ve ormanlık bir bölge. Yörede bulunduğu için bu tür hayvanları bulmaya çalışıyoruz. hem öldü hem de yaralandı. Yaralıları hızlı bir şekilde kesmek zorundayız çünkü yaşamak zor. Şimdiye kadar 80 ölü ve yaralı hayvan bulduk. 30 hayvan kayıp” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu