Ekonomi

Nükleer silahlara yapılan küresel harcama: 82,9 milyar dolar

Nükleer Silahların Yasaklanması Takibi ve Uluslararası Nükleer Silahların Kaldırılması Girişimi’nin (ICAN) 2022 yılı nükleer silah harcamalarına ilişkin raporu Cenevre’de açıklandı.

Rapora göre, nükleer silahlara sahip 9 ülke cephaneliklerini modernize etmeye ve genişletmeye devam ederken, nükleer silahlara yapılan küresel harcamalar üst üste üçüncü yılda arttı.

Buna göre, geçen yıl nükleer silahlara harcanan miktar bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 82.9 milyar dolar oldu. Amerika Birleşik Devletleri nükleer silahlara en fazla harcama yapan ülke olmaya devam ederken, geçen yıl bu alanda 43.7 milyar dolar harcadı.

Çin ikinci, Rusya üçüncü

Washington’u 11,7 milyar dolar harcayan Çin takip ederken, bir önceki yıla göre yüzde 5,74 artışla Rusya 9,6 milyar dolar ile en çok harcama yapan üçüncü ülke oldu. Nükleer silahlara yapılan harcamalarda en fazla artış yüzde 21,8 ile Hindistan’da görülürken, bu alandaki harcamalarını yüzde 11 ile artıran bir diğer ülke İngiltere oldu.

Nükleer silah üreticilerinin 2022’de yaklaşık 16 milyar dolar değerinde yeni sözleşmeler imzaladığı ve bunun karşılığında sadece ABD ve Fransa’daki hükümetlerle lobi yapmak için 113 milyon dolar harcadığı belirtildi.

Nükleer silaha sahip ülkelerin, bazı durumlarda 2040’a kadar devam eden ve en az 278,6 milyar dolara mal olan şirketlerle sözleşmeleri olduğu da kaydedildi. Uzmanlar, “82,9 milyar dolarla dünya çapında 1,3 milyar insana temiz su sağlayabilirsiniz” diyor.

kibriscikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu