Haber

Öğrenciler Büyükanne ve Büyükbabalarıyla El-Battani Uzay Evi’ni Ziyaret Etti

Öğrenciler büyükanne ve büyükbabalarıyla birlikte Al Battani Uzay Evi’ni ziyaret etti.

Kağıthane Belediyesi tarafından hayata geçirilen El Battani Uzay Evi’ne gelen öğrenciler, çeşitli uygulamalara katılarak büyükleriyle birlikte uzaya olan meraklarını yaşadılar.

Öğrenciler aya iniş KINECT uygulaması, VR uygulaması, ay küresi uygulaması, soru-cevap kiosku, uzayda tartım simülasyonu, dönen illüzyonlar, refleks ölçer cihazı ve kaotik sıvı küre gibi cihazlarla uzayı tanıma fırsatı buldu.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin burada yaptığı konuşmada, göreve ilk geldiklerinde uzay konutunu Türk Uzay Ajansı lideriyle birlikte açtıklarını, dileklerinin çocukların buraya gelip uzaya dair merak ettiklerini öğrenmeleri olduğunu söyledi.

Gelen her çocuğun astronot kıyafeti giydiğini belirten Öztekin, “Çocuklarımız bu kadar küçük yaştayken, büyüyünce ne olmak istediklerini sorduğunuzda hepsi ‘Ben astronot olmak istiyorum’ diyor. Türkiye’nin hayali gerçek oldu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaya çıktı.” “Çıktı. Orada yaşadıklarını, gördüklerini buradaki insanlara anlatacak.” söz konusu.

Öztekin, çocuklara ilk Türk astronotun kim olduğunu sorduklarında hepsinin Alper Gezaravcı’nın ismini verdiklerini kaydederek, “İkincinin kim olacağını sorduğumuzda ‘biz olacağız, ben olacağım’ dedi.” Çocuklarımıza bu tür fırsatlar sunulduğunda kendi hayal güçlerinin ışığında hedeflerine doğru ilerlerler. “Buraya geldiklerinde gezegenleri tanıyorlar. Ayı biliyorlar. Mars’ta tur atabiliyorlar. Üst kattaki 360 derecelik ekranımızda uzayı görebiliyorlar.” dedi.

“Alper Gezeravcı’nın uzaya gitmesi beni çok gururlandırdı”

Öğrencilerden Tuna Kaan Serin, ilk kez uzay evine geldiğini belirterek, kendisini uzaydaymış gibi hissettiğini söyledi.

Uzay evini çok sevdiğini kaydeden Serin, “Etkinlikleri yaparken çok etkilendim. Çünkü daha önce hiç yapmamıştım. Farklı şeyler öğrendim. Bu beni mutlu etti ve bilgilerime daha çok bilgi kattım. Zaten öğrenciydim. onlarla biraz daha fazla ilgileniyorum.” söz konusu.

3 torunuyla El Battani Uzay Evi’ne gelen 67 yaşındaki Mevlüt Arıca, torunlarının çok mutlu olduğunu ve astronot kıyafetleri giydiklerini belirterek, “Bunlar bizim için hatıra olacak. gezegenler. Bilgi aldık. Ona bakmak hep hoşumuza gitti. Alper Gezeravcı’nın uzaya uçuşu.” “Gittiği için çok gurur duydum. Yani gitsem bu kadar da mutlu olmazdım. Başkanımıza, burayı gezdirenlere, emeği geçenlere, belediye başkanımıza hepsine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kağıthane Belediyesi’nin açılışını yaptığı Uzay Residence’ta 32 bin 800 öğrenciye uzayla ilgili eğitim verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu