Haber

Paşinyan: Umarım önümüzdeki aylarda Azerbaycan’la barış anlaşması imzalarız

– Paşinyan: “Önümüzdeki aylarda Azerbaycan’la barış anlaşması imzalayacağımızı umuyorum”

TİFLİS – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 4. Uluslararası İpek Yolu Forumu’nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki aylarda Azerbaycan ile barış anlaşması imzalanması ve diplomatik ilişkiler kurulması yönündeki umudunu dile getirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen 4. Uluslararası İpek Yolu Forumu’na katıldı. Paşinyan, bölgedeki sınırların bağlantısı ve Azerbaycan ile barış sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ermenistan’ın bölgedeki ulaşım yollarının çekilmesini kabul ettiğini belirten Paşinyan, “Çünkü barışa giden yol barışla ilgili çalışmaların gündeminden geçiyor. Ermenistan bölgedeki tüm ulaşım ve bağlantı sınırlarının açılmasıyla ilgileniyor. Asıl sorun şu ki” ulaşım ve bağlantı yollarının inşasının ülkelerin egemenliği çerçevesinde ve barışçıl bir ortamda yapılması gerektiğidir.” “Öncelikle her ülke kendi devlet kurumları aracılığıyla ulaşımın ve gümrüklerde, terminallerde insanların güvenliğini sağlamalıdır. Ermenistan’da böyle bir kurum oluşturulacak, can ve mal güvenliğinin koşulları oluşturulacak. Bütün ülkeler kullanacak” Karşılıklılık ve eşitlik ilkesi temelinde birbirlerinin altyapılarını kullanacağız” dedi.

“Umarım barış anlaşması imzalarız”

Azerbaycan’la normalleşme ve barış sürecine değinen Paşinyan, “İnşallah önümüzdeki aylarda Azerbaycan’la barış ve bağların tesisi konusunda bir anlaşma imzalayacağız. Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerinin topraklarını tanıdı. Ermenistan bunu resmen duyurdu. Bunu 1991 yılındaki Almatı Deklarasyonu’na dayanarak söylüyoruz. “O dönemde her iki ülke de toprakların toprak bütünlüğünü ve idari bütünlüğünü tanıdı ve belgeyi imzaladı” dedi. Gelecekte Türkiye ile sınırların açılmasını düşündüğünü ifade ederek, Paşinyan, “Hatta diplomatların serbest geçişini sağlayacağımızı umuyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu