Haber

Röportaj: Pwc Küresel Başkanı, Çin Ekonomisi Konusunda İyimser

DAVOS, 17 Ocak (Xinhua) — PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) Küresel Başkanı Bob Moritz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, güçlü tüketici tabanı, teknolojik ilerlemesi ve en büyük ihracatçı konumu göz önüne alındığında Çin’in ekonomik görünümü konusunda iyimser olduğunu söyledi.

İsviçre’nin Davos kentinde devam etmekte olan Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Xinhua’ya konuşan Moritz, “Hala birçok ihtiyacı olan büyük bir yerel tüketici tabanınız var.”

Çin’in “teknolojiyi yeni ve farklı şekillerde kullanma” konusunda muhtemelen dünyanın en ileri ülkelerinden biri olduğunu belirten Moritz, öte yandan en çok ihracat yapan Çin’in teknolojik gelişmede dünya lideri olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. yüksek kaliteli tüketim malları üretmenin yanı sıra. dikkat.

Ekim ayında Uluslararası Para Fonu (IMF), 2023 için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7’ye düşürürken, Çin için yüzde 4,4 büyüme öngörüsünde bulundu.

Orta tek haneli rakamların ileriye doğru büyümesi hakkında yorum yapan Moritz, “Kaynaklar, mallar, hizmetler ve ekonomik kalkınmayı nasıl etkilediğini düşündüğümüzde bunun hem Çin hem de dünya için önemli olduğunu” söyledi.

Çin’in ortasında ve dünyanın geri kalanında daha fazla ticaret ve ticari iş birliğine ihtiyaç duyulacağı için küreselleşmenin değerine vurgu yapan Moritz, “Bazen küreselleşmenin … artık bir anlam ifade etmediği düşünülüyor. Buna katılmıyorum. Dünyanın küresel ticarete ihtiyacı var.”

PwC Küresel Lider, “Dünya, ülkelere özgü olmayan ve coğrafi olarak sınırlı sorunlarla uğraşıyor. Sorunlarımızı nasıl çözeceğimizi düşünerek dünyayı yeniden yapılandırmalıyız. Tüm oyuncuları masaya oturtmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu