Ekonomi

“Rusya’ya yaptırımlar 2026’ya kadar sürecek”

Rusya Merkez Bankası’nın “2024-2026 Devlet Para Politikası” başlığıyla yayınladığı raporda ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

2024-2026 yıllarını kapsayan rapordaki temel senaryoya göre ülke ekonomisi yıllık yüzde 1,5 ila 2,5 arasında istikrarlı bir büyüme yakalayacak.

Küreselleşmedeki gerileme nedeniyle petrol fiyatlarında düşüş yaşanacağını hatırlatan raporda, 2025 yılında Rus Ural petrolünün fiyatının 45 dolar olacağı da belirtildi.

Jeopolitik kuralların önemli ölçüde değişmeyeceği öngörüsünün yer aldığı raporda, “Rusya ekonomisine uygulanan yaptırımlar, tahminlerin süresi boyunca yürürlükte kalacak. Rus ihraç ürünleri dünya pazarında indirimli olarak satılmaya devam edecek.” söylendi.

Küresel ekonomi için olası iki senaryonun yer aldığı raporda, birinci senaryoda küresel ekonomideki çözülme sürecinin hız kazanabileceği ve Rusya üzerindeki baskının daha da artabileceği varsayılıyor.

Rapordaki ikinci senaryoya göre, küresel finans departmanındaki kurallar daha da kötüleşecek ve bu da 2007-2008 ekonomik kriziyle karşılaştırılabilir bir küresel mali krize yol açacaktır.

ilkadim-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu