Haber

Yunanistan’da Göçmen Felaketi: İddiaya Göre 100 Çocuk Batan Bir Teknenin Ambarında

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarin’e 47 deniz mili uzaklıkta düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora oldu ve 79 kişi öldü. Olayla ilgili 9 kişi gözaltına alınırken, batan teknenin ambarında 100 çocuğun olduğu öne sürüldü.

Düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi, Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarin’den 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda alabora oldu.

Olayda 79 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirildi.

Yunan Sahil Güvenlik, sığınmacılardan 47’sinin Suriye, 43’ünün Mısır, 12’sinin Pakistan ve 2’sinin Filistin vatandaşı olduğunu açıkladı.

Kâr amacı gütmeyen Alarm Phone’a göre, gemide yaklaşık 700 kişi var.

Arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor.

Yunan Radyo Televizyon Kurumu ERT, faciayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gözaltına alınan 9 kişinin Mısır vatandaşı olduğu belirtildi.

Mısırlıların suç örgütü kurmak ve kaçak göçmen kaçakçılığı yapmakla suçlandıkları belirtilirken, tekne kaptanının hayatını kaybedenler arasında yer aldığı belirtildi.

Haberde, teknenin Mısır’dan kalktığı ve Libya’nın doğusundaki Tobruk bölgesinde bir süre mola verdikten sonra yanlışlıkla İtalya’ya hareket ettiği belirtildi.

Teknenin ambarında 100’e yakın çocuğun olduğu iddia edildi.

Save The Children adlı Sivil Toplum Kuruluşu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, görgü tanıklarının alabora olan teknenin ambarında 100 kadar çocuğun mahsur kalmış olabileceğini ifade etti.

Yunan basınına yansıyan haberde, teknede bulunan bir hastanın teknenin ambarında 100’e yakın çocuğun bulunduğunu söylediği bildirildi.

Göç ve İltica Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, kurtarılan 104 kişi arasında 8 refakatsiz çocuk da bulunuyor.

haber-kale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu