Haber

ABD Hava Kuvvetlerine ait B-1B Bombardıman Uçakları İncirlik Hava Üssü’ne Ulaştı

ADANA’da, ABD Hava Kuvvetleri’nin 9’uncu Seferi Bombardıman Filosu’na görevlendirilen B-1B tipi bombardıman uçakları, görev gücü eğitim misyonu kapsamında sıcak yakıt ikmali yapmak üzere İncirlik Hava Üssü’ne geldi.

İncirlik Hava Üssü’nden yapılan açıklamaya göre, önceden planlanan eğitimlerde ABD Hava Kuvvetleri’nin 9’uncu Seferi Bombardıman Filosu’na görevlendirilen B-1B tipi bombardıman uçakları, KC-135R Asena tankerleri ve F-16 Fighting Falcon’lar yer alacak. Görevler ve yakın hava takviye eğitim görevleri için Müşterek Son Taarruz Kontrolörü (JTAC) prosedürlerini uygulamak amacıyla Türk ordusuna entegre edildi.

KISA BİR SÜRE KALDILAR

Bombacılar sıcak yakıt ikmali için dün İncirlik Hava Üssü’ne geldi. Uçaklar, Türk Hava Kuvvetleri ile eğitim görevi için yola çıkmadan önce 2 saatten az bir süre İncirlik Hava Üssü’nde kaldı. ABD Hava Kuvvetleri 9’uncu EBS Komutanı Yarbay Stillwell, “Türk Hava Kuvvetleri ortaklarımızla yaptığımız ekip çalışması, NATO havacılarının ortak çalışmasını ve profesyonelliğini ortaya koydu” dedi.

ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üssü Kanat Komutan Yardımcısı Albay Robert Schoeneberg, “İncirlik’teki bu tarihi sıcak yakıt ikmali operasyonunu desteklemekten ve anmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, üssün benzersiz yeteneklerini ve stratejik konumunu gösteriyor.”

tortumhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu