Haber

Destici’den Meclis’e çağrı: İsveç’in NATO üyeliği onaylanmamalı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Türkiye, NATO’nun İsrail’e karşı tutumunu dikkate alarak İsveç’in NATO üyeliği konusunda adım atmalıdır. İsveç’e, İslam’a ve Müslümanların kutsal mekanlarına yönelik saldırılar devam ediyor ve önleyici hukuki tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi. ” “Türkiye’ye, özellikle terör örgütlerine ilişkin olarak verilen sözler ve geri dönüşler tam olarak yerine getirilmedikçe, NATO üyeliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından asla onaylanmaması gerekir.”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Gazze’de yaşananları savaş olarak adlandırmanın gerçeklere, tarihe ve insanlığa ihanet olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Savaşın da kuralları vardır. Soykırıma dönüşen cinayetlere, katliamlara sessiz kalmadık, tepkisiz kalmayacağız. Uluslararası kuruluşların İsrail’e verdiği doğrudan ve dolaylı destekleri kınıyor ve kınıyorum. Yaklaşık bir aydır 2,5 milyona yakın sivil ateş altında olmasına rağmen Avrupa Birliği, NATO ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ateşkesi sağlamak için çaba harcamaktan ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı tavır almaktan uzak tutumları çatışmanın devamını sağlıyor. soykırım. “Bu aynı zamanda bir insanlık suçudur” dedi.

Destici, cinayetlere, katliamlara ve soykırıma karşı Filistin’e destek vermek amacıyla Pazar günü Sivas’ta ‘Özgür ve Bağımsız Filistin Mitingi’ düzenleyeceklerini duyurdu.

İSVEÇ MECLİSİNE REDDETME ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylayarak Meclis’e gönderdiği İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin protokol için TBMM’ye davette bulunan Destici, şunları söyledi:

“Ortadoğu’da sivilleri hedef alan, sadece bölge değil dünya barışını da tehdit eden bir katliam yaşanırken, Türkiye’ye İsveç’in NATO üyeliği konusunda tavsiyelerde bulunurken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in sessiz kalması ahlaksızlık ve utanmazlıktır. Avrupa’nın ortasında devam eden ve yeni bir dünya savaşını tetikleyebilecek savaşı bitirmek için çaba harcamak yerine Ukrayna’ya silah yardımının artırılması çağrısında bulunmak, NATO’nun varlığının inkarıdır. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ‘İsrail-Filistin çatışmasında aktif rol almamalıyız’ açıklaması, uluslararası bir güvenlik örgütünün iflasını kabul etmesidir. İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin NATO’nun İsrail konusundaki tutumunu dikkate alarak adım atması gerekiyor. Ayrıca İslam’ın ve Müslümanların kutsal mekanlarına yönelik saldırılar durdurulup engellenmedikçe, özellikle Türkiye’ye verilen sözler ve geri dönüşler yapılmadıkça İsveç’in NATO üyeliği TBMM tarafından asla onaylanamayacaktır. Terör örgütlerine ilişkin hükümler eksiksiz olarak yerine getirilmiştir. Onaylanmaması lazım.” (HABER MERKEZİ)

pinarbasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu