Haber

AK Partili Ali İhsan Yavuz’dan İstanbul adayına ilişkin açıklama

Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Muhabiri Mehmet Acet, Başşehir Kulis programında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Lideri Ali İhsan Yavuz’u ağırladı.

Yavuz’un açıklamalarından öne çıkanlar:

Anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Türkiye’de bir tartışma sürüyor, çok tuhaf bulduğum bir tartışma. Cumhurbaşkanının yürütmenin başı olduğu ve tüm yetkilerin tek bir kişi tarafından kendisine verildiği algısı doğru değil. Krizlerin ve kaosun önlenmesi amacıyla başkanlık sistemi kuruldu. Bu değişiklikler Türkiye Cumhuriyeti’nin yararına yapıldı.

MAHKEMENİN CAN ATALAY KARARI

Anayasanın başka kararları da var, 153 ve 158. maddelerin dışında 154. madde de var. 154. maddeyi yok sayamazsınız. 153. maddeye itirazım yok.

Görev çatışmaları nelerdir? Yargıtay’ın 154’üncü sayısına göre kimin görevi? Görev çatışması bir şeydir, nihai karar ise başka bir şeydir. Yargıtay’dan sonra herkesin bireysel başvuru hakkı vardır.

Anayasa Mahkemesi aldığı kararlarla kapsamını o kadar genişletti ki, bir Süper Yargıtay’a dönüştü. O kadar çok çalışıyorlar ki başa çıkamıyorlar. 130 bin dosya bekliyor. Bu yılın dosyalarından 33 bin dosya bekliyor.

Herkes çok istisnai olması gereken konulardan ayrılmaya başladı. Şu anda Anayasa Mahkemesi de sıkıntı yaşıyor.

OGÜN SAMAST’IN SERBEST BIRAKILMASI

Sorunun anlaşılabilmesi için bunun tüm teknik yönlerinin bilinmesi gerekir. Yargı açılıyor ve mahkeme önüne gelen belgedeki yazıya bakıyor. Kişiye göre yargılamaz. Adı Ogün Samast, Ahmet, Mehmet ona bakmıyor. Kanun ne diyor diye bakıyor. Burada Ogün Samast 17 yaşındaydı, dolayısıyla kanun bu yaşa ilişkin düzenleme yaptı. Kanun ayrıca zaman aşımı diye bir şey de öngörüyor. Tüm dikkatimizi yürütmeye yöneltmişken diğer alanları da konuşmamız gerekiyor. İstanbul’da seçim yenileme sürecinde bir hakim ortaya çıktı ve tek başına şu kararı verdi. Sandık başkanları için alınan karar uygulandı. Türkiye’de hala hakim. Bazen tuhaf şeyler olabiliyor.

Ogün Samast’tan bahsetmiyorum, genel olarak konuşuyorum. Adli faaliyet yürütenlerin maddede yazılanları dikkate almaması gerekir. Bu konularda söyleyebileceğimiz hiçbir şey yok. Aynı zamanda mahkemeler millet adına karar verir. Türk milleti ismini kanuna göre belirler. Bazı durumlarda milletin hassasiyetine göre karar alınabiliyor.

YEREL SEÇİMLER

Cumhur İttifakı unsurların ittifakıdır. AK Parti ile MHP kadar kolay anlaşabilen başka bir parti yok. Partide herkes milletin lehine karar verir. Azerbaycan’a Karabağ ile aynı perspektiften bakmadık mı? Gazze’ye aynı perspektiften bakmıyor muyuz?

Biz ilkeler üzerinde anlaşan iki siyasi partiyiz. 6 toplantı yaptık, bugün de bu süreci sürdüreceğiz. Belli bir noktaya geldik. Neden bu kadar uzun süre çalıştık? Amacımız Cumhur İttifakının en fazla belediyeyi kazanmasıdır. Biz sadece partileri düşünmüyoruz. Öyle bir çerçeve oluşturalım ki hem MHP tabanına hem de AK Parti tabanına çok şık olacak.

2019 seçimiyle aynı değil ama o seçim bizim için referanstır.

İSTANBUL ADAYI

MKYK toplandı ve bir ekip kararlar aldı. Adaylık prosedürüne göre kararlar alındı. 75 kişilik MKYK’mız neden MYK’ya devredildi de çabuk karar alınsın. 26 Kasım’da trend anketi yapacağız ve ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında çalışmalar başlayacak. Bu çalışma gerçekleşmediği sürece kimsenin isim bilgisi olmayacak.

Birisi bunun olacağını söylüyorsa bu sadece bir tahmindir. Cumhurbaşkanımız Türkiye’yi çok iyi biliyor, benim fikrim nedir? Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul’u avucunun içi gibi biliyor. Kader çemberinden geçerek buraya gelmiştir. Kararlarını ne kadar titizlikle verdiğini tüm Türkiye biliyor. Bazı bilgiler masaya gelecek, bazı isimler ise çok hızlı bir şekilde belirlenecek. İsimleri belirlendiği gibi mi yoksa hepsini aynı anda mı açıklayacağız belli değil.

İl başkanlarından da başvuru alıyoruz, Kadın ve Gençlik Kollarının istifa zorunluluğu yok. Belediye başkanlarının buna zorunluluğu yoktur, istifa etmeden adaylık başvurusunda bulunabilirler.

KUTU GÜVENLİĞİ

Sandıklarda 5 kişi görev yapıyor. Sistem olarak dünyada bizimki kadar imana sahip başka bir sistem yoktur. Olmaması gereken bazı durumlar var ama oluyor. Kanun koruyucusu ortaya çıkan sorunları ele almalıdır.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu