Haber

Fatih Erbakan: Dışa bağımlılık Türkiye’yi zayıf ve etkisiz kılıyor

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Maalesef savunma sanayi, teknoloji, ağır sanayi, ekonomi ve enerjide dışa bağımlılık sizi hem diplomaside hem de masada zayıf ve etkisiz kılıyor.” söz konusu.

Erbakan, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) yaptığı ziyarette yaptığı açıklamada, merhum Necmettin Erbakan’ın Türkiye’de ağır sanayinin gelişmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Necmettin Erbakan’ın da savunma sanayinin gelişmesine katkı sağladığını, ASELSAN gibi kurumların temellerini attığını hatırlatan Erbakan, şöyle konuştu:

“Erbakan hocamızın hem bilim adamı tarafı, araştırma, geliştirme ve yenilikçilik yeteneği, hem de sanayici tarafı 1956 yılında kurduğu motor fabrikasıyla başlar. Daha sonra çalışmalarını Diyarbakır, Şırnak, Muş, Gerede, Kırklareli, Türkiye’de sürdürdü.” Ülkenin dört bir yanında kurduğu fabrikalarla yoluna devam ediyor. Türkiye’nin dışa bağımlı kalmadan kendi kendine yetebilen bir ülke haline gelmesi, üretimi, istihdamı ve ihracatı geliştirmesi, Türkiye’yi zenginleştirmesi ve geliştirmesi için çabaladı.”

Erbakan, babasının maddi gelişimin yanı sıra manevi gelişime de önem verdiğini belirtti.

Merhum Erbakan’ın açtığı bu yolun yeni yüzyılda da devam etmesi gerektiğini belirten Erbakan, “İnşallah 21. yüzyılda bu hedeflerimizi daha da ileriye taşıyarak Türkiye’nin savunmada lider ülke olmasını sağlayacağız” dedi. sanayi, teknoloji, istihdam, üretim ve ihracat.” dedi.

Ülkelerin özellikle savunma sanayinde dışa bağımlılığını azaltması gerektiğini vurgulayan Erbakan, şöyle konuştu:

“Eğer bugün olduğu gibi dışa bağımlıysanız Gazze’de kardeşlerimiz katlediliyor ama maalesef tam bir adım atamıyorsunuz. Savunma sanayinde, teknolojide, ağır sanayide, ekonomide, güçte dışa bağımlılık ne yazık ki sizi yoruyor.” diplomaside de masada da zayıf ve etkisiz. Erbakan, bu günlerin zorlukları bunlar. Bunu engellemek için 1956’da ilk motor fabrikasını kurdu ve 1976-77’de bir sanayi hamlesi daha yaptı. Askeri darbelerle ve çeşitli hilelerle durdurulamaz ve bugüne kadar devam etse bugün Türkiye Amerika’yı, Japonya’yı, Kore’yi ele geçirirdi.” Geçmişi geride bırakmış bir ülke olurdu. İnşallah yeni dönemde milletimizle birlikte bu hedeflere hep birlikte ulaşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu