Haber

İrtibat Bürosu’ndan “Afrikalı göçmen” iddiası yalanlandı

İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda, “İtalya Başbakanı Meloni ile görüşen İlber Ortaylı, ‘İtalya Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyor’ dedi.”İddianın doğru olmadığını belirtti.

Merkezin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye ziyareti sırasında “Afrikalı göçmenlerin Türkiye’ye gönderilmesi” konusunda herhangi bir anlaşma, hatta toplantı yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada, İtalya’nın Afrikalıları Türkiye’ye göndereceği iddialarının, İtalya’nın sağ koalisyon hükümetine yakın “Il Giornale” gazetesinde yer alan bir haber sonrasında ortaya atıldığı belirtildi.

“ORTAYLI’NIN SÖZLERİ BAĞLAMINDAN ÇIKARILDI”

Haber incelendiğinde “İtalya Afrikalıları Türkiye’ye gönderecek” yönünde herhangi bir açıklama veya yorumun bulunmadığı tespit edilirken, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Meloni’ye Kapalıçarşı ziyaretinde eşlik eden Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bir televizyon kanalında ‘İtalya Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyor’ ifadesinin tüm sohbetten çıkarılarak servis edildiğini söylediği belirlendi. Ortaylı’nın kullandığı bu ifade “Meloni’den yapılan bir transfer değil, sosyal medyadaki iddiaların ifadesidir. Ortaylı’nın bu açıklamayı Meloni’den duyduktan sonra aktardığına dair açık bir dezenformasyon var. Yayının tamamı incelendiğinde İlber Ortaylı’nın sosyal medyada dolaşan ‘Faşist Kavun’ ve ‘Afrikalı Türkiye’ adlı yazılarının kendisine gönderileceği iddialarını eleştirdiği belirlendi.

MELONI’YE ORTAYLI EŞLİK ETTİ

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesinde Kapalıçarşı’yı ziyaret etti. İstanbul’un dünyaca ünlü mekanını ziyaretinde Meloni’ye tarihçi İlber Ortaylı da eşlik etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu