Haber

İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyindeki 500 binden fazla sivilin bölgeyi terk etmesini istedi

Birleşmiş Milletlerİnsani İşler Uyum Ofisi’nin (OCHA) yayımladığı rapora göre İsrail, saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde yaşayan sivillere bölgeyi boşaltma talimatı verdi.

Raporda, Han Yunus kentinde yaklaşık 88 bini şehir sakini ve 425 bini ülke içinde yerinden edilmiş olmak üzere en az 500 bin Filistinlinin bulunduğu belirtilerek, bölgenin Gazze Şeridi’nin tamamında faaliyet gösteren az sayıdaki hastaneden üçüne ev sahipliği yaptığı hatırlatıldı.

Raporda, İsrail güçlerinin saldırı ve işgali nedeniyle yerlerinden edilen sivillerin kentteki hastanelere sığındığı belirtildi.

İsrail ordusu daha önce de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki halkı zorla sınır dışı etmiş, güvenli olduğunu iddia ettiği güneye gitmeleri konusunda defalarca uyarmış ve hastaneler dahil sivil altyapıda büyük yıkıma neden olmuştu.

“Yerinden edilmiş Filistinlilerin güneye gitmesi için” güvenlik koridorları“İsrail ordusu bu yollarda çok sayıda Filistinliyi hedef aldı.

İsrail ordusu daha sonra güney bölgelerde “güvenli” olduğunu iddia ettiği sivil toplanma alanlarını bombaladı ve sivillere yaşadıkları bölgeyi zorla boşaltma talimatı verdi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, dün BM’nin Han Yunus bölgesindeki bir sığınma merkezinin bombalandığını duyurdu.

Son günlerde Tel Aviv yönetimine bağlı güçlerin Han Yunus’a yönelik saldırılarını artırması nedeniyle binlerce Filistinli Mısır sınırındaki Refah’a göç etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu