Haber

Japonya ve Avustralya savunma teknolojisinde iş birliğini artırmak için mutabakat zaptı imzaladı

Japonya ve Avustralya savunma bakanları, iki ülke arasında savunma teknolojileri alanındaki iş birliğini artırmak için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Çin’in bölgesel askeri nüfuzunu artırdığı Hint-Pasifik bölgesinde Japonya, savunma iş birliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yazukazu ve Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, Singapur’daki Shangri-La Diyaloğu marjında ​​bir araya geldi.

Hamada ve Marles, Japonya ile Avustralya arasında kapsamlı savunma teknolojileri işbirliğini artırmak amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bu kapsamda savunma teçhizatı konusunda ortak teknik araştırmalar yapılması ve işlemlerin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

İki ülke, Ocak 2022’de, kendi ülkelerinin topraklarında ortak tatbikatlar ve kapsamlı afet yardımı askeri kuvvetlerinin konuşlandırılmasını kapsayan bir anlaşma imzaladı.

Shangri-La Diyaloğu

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından düzenlenen Shangri-La Dialogue, 2-4 Haziran tarihlerinde Singapur’da gerçekleştiriliyor.

Bu yıl 20.’si düzenlenen foruma 40’tan fazla ülkeden 600’den fazla hükümet temsilcisi, savunma bakanı, askeri yetkili ve güvenlik uzmanı katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu