Haber

Madrid’de binlerce kişi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde yürüdü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü münasebetiyle İspanya’nın başkenti Madrid’de geniş iştirakli bir şov düzenlendi.

Madrid kent merkezinde toplanan 10 binden fazla kişi “Artık yeter, sessizliği yırtalım” ana temasının altında “Kadına şiddete hayır”, “Sıfır tolerans”, “Maçoluk öldürüyor” sloganları atarak yürüdü.

Gösteriye, Hükümet Sözcüsü ve Bölgesel Siyasetlerden Sorumlu Bakan İsabel Rodriguez Garcia, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nadia Calvino Santamaria, Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto da birlikte katıldı.

Öte yandan, Başbakan Pedro Sanchez de partisinin bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, erkeklere “cinsiyetçi şiddete karşı aktif olarak mücadele etme” daveti yaptı.

Sanchez, “Ben maço değilim demek, sessiz kalmak yeterli değil. Bir sebep yokmuş gibi düşünmemeli, kadına yönelik şiddeti önemsemiyor gibi davranmamalıyız. Maço olmayı sonlandırmayı bırakın, bize kadınlar öğretsin.” sözlerini kullandı.

İspanya’da 42 bin 877 kadın polis koruması altında

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında kadına yönelik şiddetin en fazla görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya’da 2003 yılından bu yana 1171 bayan, erkek tarafından uğradığı şiddet sonucunda hayatını kaybetti.

İspanya hükümetinin verdiği istatistiklere nazaran, 2022 yılı içinde öldürülen bayanların sayısı 38 iken, mümkün bir şiddet hareketine karşı 42 bin 877 bayan polis müdafaası altında bulunuyor.

Kadına yönelik şiddetle ilişkili olarak 2013’ten bu yana 26’sı bu yıl olmak üzere 360’tan fazla çocuğun öksüz kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu