Haber

Manisa’daki orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

İlçeye bağlı kırsal Hatiplar ile Sarısıgir ve Sarıçam mahallelerinin ortasında dün başlayan yangına gece görüşlü 4 helikopterle havadan ve karadan 60 adet su deposuyla müdahale edildi.

Yetkililer, mücadelenin çoğunlukla karadan devam ettiğini, yangının ilerlemesinin durdurulduğunu, çalışmaların sorunsuz devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan tahliye edilen ve neredeyse tamamı yanan Sarısıgir Mahallesi’ndeki hasar, günün ilk ışıklarıyla belli oldu.

Yangın tehlikesi geçince mahalledeki evlerine dönenler yanan evleri, traktörleri ve telef olan hayvanları görünce büyük acı yaşadı. Teselliyi birbirlerine sarılarak bulan hanımlar, kayıplarının ardından gözyaşı döktü.

Mahalle sakinlerinden Şengül Atalan, rüzgarın da etkisiyle alevlerin bir anda köye ulaştığını belirterek, “Birden tarlada çapa yapan işçiler çıktı.

Hatice Atalan, yangının rüzgarla çıktığını da anlattı.

Evinin yandığını söyleyen Atalan, “Maddi kayıplarımız var. Hiçbir şeyimiz kalmadı, hepsi gitti. 30-40 tavuk, köpek hepsi öldü. Koyunların hepsi yandı. Bir canımız kaldı.” söz konusu.

Yaşananlara ağlayan 70 yaşındaki Zekiye Atalan da jandarmaların alevler gelmeden kendilerini mahalleden tahliye ettiğini belirterek, “Alevleri görmedik ama Sarıçam’a indiklerinde alevler köye ulaştı. Çok korktum, çok şükür kendimizi kurtardık. Evsizlik kolay değil.” sözünü kullandı.

Saruhanlı ilçesine bağlı Hatiplar Mahallesi’nde dün çıkan orman yangınını söndürmek için havadan ve karadan çalışma başlatıldı. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, alevlerin tehdit ettiği Sarısığırlı Mahallesi’nin boşaltıldığını, 14 ev ve 3 çatının yandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu