Haber

Rusya’dan ‘tahıl anlaşması’ açıklaması: Geri dönüşü şimdilik imkansız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın çekildiğini açıkladığı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması hakkında açıklama yaptı. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Peskov, ‘Rusya’nın anlaşmaya dönmesinin şu an için imkansız’ olduğunu söyledi.

Reuters’in haberine göre, anlaşmanın Rusya’nın çıkarlarına ait kısmının uygulanmadığını savunan Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e işaret ederek, tahıl koridoru anlaşmasının Rusya’ya ilişkin kısmının uygulanması halinde anlaşmanın tekrar yürürlüğe girebileceğini Putin’in sözlerini hatırlattı.

Putin: AFRİKA’YA ÜCRETSİZ TAHIL GÖNDEREBİLİRİZ

Putin, 27-28 Temmuz’da dün St. Petersburg’da yapılacak Rusya-Afrika Zirvesi için yazdığı yazıda tahıl sevkiyatına değinerek, Ukrayna’dan alamadıkları tahılı Afrika ülkelerine ticari ya da bedelsiz olarak gönderebileceklerini yazmıştı.

Ülkesinin anlaşmadan çekilmesinin Afrika ülkelerini olumsuz etkilemeyeceğini öne süren Putin, ABD ve Avrupalı ​​iş çevrelerinin tahıl anlaşmasını kendilerini zenginleştirmek için kullandıklarını ve Ukrayna’nın tahılının yüzde 70’inin yüksek ve üst orta sınıf gelirli ülkelere gittiğini savundu. Etiyopya, Sudan, Somali, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerin anlaşma çerçevesinde giden Ukrayna tahılının sadece yüzde 3’ünü aldığını belirten Putin, ülkesinin bu yıl rekor bir hasat beklediğini belirterek, “Ülkemizin hem ticari hem de bedelsiz olarak Ukrayna tahılının yerini alabileceğinin garantisini vermek istiyorum.” (DIŞ HABERLER)

odemis-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu