Haber

Mossad ajanı Cohen’in kızı, babasının cenazesini Suriye’den almak için BAE’den yardım istiyor

1965’te Suriye’de yakalanıp idam edilen Mossad casusu Eli Cohen’in kızı, babasının cenazesinin iadesi için Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yardım istedi.

Ünlü bir İsrail istihbarat görevlisinin kızı olan Sophie Ben-Dor, İsrail’in “i24 Arabic” kanalına konuştu.

Ben-Dor, “İsrail’de ve uluslararası arenada değerli bir role sahip olan BAE’nin arabuluculuk yoluyla bize yardımcı olmasını ve babamın cenazesinin iadesi için Suriyelilerle anlaşmaya varmasını umuyor ve talep ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ben-Dor, bu konuda Abu Dabi yönetiminden resmi olarak yardım talep etmek için Tel Aviv’deki BAE Büyükelçiliğine başvurabileceğini söyledi.

İsrail’in en önemli casuslarından biri olarak kabul edilen Eli Cohen, 1962-1965 yılları arasında Suriye’nin başkenti Şam’da “Kemal Emin Sabit” takma adıyla görev yaptı.

Cohen, üst düzey Suriye askeri yetkilileriyle yakın ilişkiler geliştirmiş ve Golan Tepeleri’ndeki askeri faaliyetler ve devletin karar alma mekanizması hakkında topladığı bilgileri İsrail’e aktarmıştı.

Suriye istihbaratı tarafından yakalandıktan sonra idam cezasına çarptırılan Cohen, uluslararası tüm infaz engelleme girişimlerine rağmen 18 Mayıs 1965’te Şam’ın merkezindeki Merce Meydanı’nda Suriye rejimi tarafından asıldı.

Küresel internet televizyon ağı Netflix’in 2019 yapımı “The Spy” (The Spy) dizisine konu olan Cohen’in hayatı, bilinen kültürde yer buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu