Ekonomi

Olağanüstü hal kapsamında alınan bazı tedbirler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Investing.com – Olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirlerin alınmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kararname ile olağanüstü hal kapsamındaki avans ödemeleri, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatiflere ilişkin aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

Peşin ödenen emekli maaşları

Devlet Memurları Kanunu’nun 24. maddesi uyarınca kamu çalışanlarına yapılan aylık ve ücret ödemeleri, ilgili kişilerin deprem nedeniyle vefat etmesi halinde iade edilmeyecektir.

Sanayi sicil kayıt sürelerinin ertelenmesi

Sanayi sicili için son tarihler, olağanüstü hal ilan edilen illerde, sanayi, kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay süreyle askıya alındı. Bu süreler, durdurma süresinin bitimini takip eden günden itibaren işlemeye başlar.

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları tarafından düzenlenecek belge harçları

Olağanüstü hal ilan edilen ve depremden zarar gören illerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların düzenleyeceği belgeler için ücret alınmayacak.

Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ve kooperatiflere birebir ve nakdi yardım

Esnaf ve sanatkarlar odaları, birlikler, federasyonlar, konfederasyonlar ve bunların üst kuruluşları olağanüstü hal süresince nakdi ve ayni yardımda bulunabilecek.

Yazar: Deniz Engin

konyaalti-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu