Ekonomi

Pekin ticari havacılık için ‘Roket Caddesi’ kurmayı planlıyor

PEKİN, 5 Şubat (Xinhua) — Pekin belediye yönetimi, ticari alan ve havacılığın geliştirilmesi için bir araştırma ve üretim merkezi olacak özel bir “Roket Caddesi” kurmayı planlıyor.

Proje, başkentin bu alanda yeniliği teşvik etme yönünde devam eden çabalarının bir parçası.

Pekin Belediyesi Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Ofisi Müdürü Jiang Guangzhi, kentte uydu internet sektörünün geliştirilmesi için önlemler alındığını ve 41 ticari roket fırlatma projesi için 100 milyon yuan’dan (14,08 milyon ABD doları) fazla kaynak sağlandığını belirtti.

Jiang bu açıklamayı Cumartesi günü düzenlenen bir konferansta yaptı. Pekin’in ticari roket fırlatma alanında önde gelen start-up şirketlerinin de aralarında bulunduğu ticari uzay alanında uzmanlaşmış 157 işletmeden oluşan bir kümeye ev sahipliği yaptığını kaydeden yetkili, roket şirketlerinin şehrin güneyinde yoğunlaştığını ve uydu ile ilgili girişimlerin yoğunlaştığını belirtti. şehrin kuzeyinde yoğunlaşmıştır.

2023 yılında merkezi Pekin’de bulunan Çin’in özel ticari roket işletmeleri tarafından uzaya toplam 13 roket fırlatıldı.

Jiang, şehrin roket üreticilerinin şu anda kullanılabilir roketler geliştirmekle meşgul olduğunu ve 2024 ile 2025 yılları arasında bir atılım yapmalarının beklendiğini belirtti.

Jiang’a göre Pekin şehri, ilerlemesini hızlandırmak için ticari alan bölümünü desteklemeye kararlı kalacak. Bu bağlamda, yer altyapısının kullanımının iyileştirilmesi, küme oluşumunun kolaylaştırılması, uzayla ilgili bilgilerin yaygın şekilde uygulanmasının teşvik edilmesi ve uydu bilgi ticaretinin araştırılması için çaba gösterilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu