Haber

Pitbull cinayetinde tanık dinlendi: Bana köpeği öldürdüğünü söyledi

2,5-‘lik cinayetten 6 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandığı duruşmada, “Olay mahalline yakındım. Ancak köpeği ben öldürmedim” diyen Ömer Faruk Baki, şunları söyledi: İZMİR’in Seferihisar ilçesinde ‘Şila’ adlı yaşındaki ‘Pitbull’ adlı köpek kulübesini ateşe verdi. (38) tanık olarak dinlenen arkadaşı, zanlının kendisine köpeği öldürdüğünü söylediğini söyledi. Hakim, Baki’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay, 11 Ekim’de Turabiye Mahallesi Necat Hepkon Sokak’ta meydana geldi. Furkan Pınar’ın sahibi olduğu ‘Şila’ isimli Pitbull dişi köpeği, meskene 10 metre mesafedeki yeşil alanda demir kafes içindeki ahşap kulübesine yanıcı madde dökülerek yakıldı. Alevleri fark eden çevredekiler durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. Bu sırada bazı kişiler bu anları cep telefonlarının kamerasıyla görüntüledi. İhbar üzerine gelen itfaiye ekipleri alevleri söndürdü. Kafesin kapısı kapalı olduğu için dışarı çıkamayan köpeğin yanarak can verdiği belirlendi.

Polisin yaptığı çalışmada, yangını çıkaran zanlının Ömer Faruk Baki olduğu belirlendi. 13 Ekim’de gözaltına alınan ve suçlamaları reddeden Baki, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ömer Faruk, soruşturmanın ardından Baki hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, Baki’nin Furkan Pınar’ın akrabası Pitbull köpeğini kasten öldürdüğü, aynı şekilde köpek kulübesini de yakarak tahrip ettiği ve kullanılamaz hale getirdiği belirtildi. Baki hakkında ‘başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen tahrip etmek, yok etmek, tahrip etmek, bozmak, kullanılamaz hale getirmek veya kirletmek’ suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Baki’nin bu hatayı yakarak, kundaklayıcı veya patlayıcı unsurlar kullanarak işlemesinden dolayı verilecek cezanın 1 kat artırılması talep edildi. Baki’nin 6 yıla kadar hapisle yargılanmasını talep eden iddianame, Seferihisar 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dün ilk kez hakim karşısına çıkan Ömer Faruk Baki, duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık ve müşteki avukatları ile hayvansever dernek temsilcileri de duruşmada yer aldı. Duruşmaya İzmir ve Ankara Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu avukatları ile Seferihisar Hayvan ve Doğa Dostları Derneği (SEHAYDER) müdahil olma taleplerini iletti. Onu ben öldürmedim.

Öte yandan duruşma öncesi ve sonrasında adliye önünde yaşanan olaya hayvanseverler tepki göstererek hayvanlara yönelik şiddet ve cinayetlere dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu