Teknoloji

Sadece Düşünerek Yazı Yazabileceğiniz İmplant Geliştirildi

Yapay zekâ ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yavaş yavaş protez uzuvlar ve organlar üretilmeye, hastalıklar mikro robotlar ve öteki teknoloji ile tedavi edilmeye başladı. Kimi insanlara nazaran bu insanlığın makineleşmeye başladığını gösterse de çoğunluk bu teknolojik gelişmelerin desteklenmesi gerektiğini savunuyor.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında yapılan bir araştırma ise kalıcı beyin hasarına sahip olan ve konuşma yetisini kaybeden bireylerin yalnızca düşünerek kendilerini söz etmesini sağlayacak bir teknoloji geliştirildi. Geçtiğimiz 1 yılda test edilen teknoloji ise büyük umut vadediyor.

Bireyler yalnızca düşünerek kendini tabir edebiliyor

California Üniversitesi’ndeki uzman bilim insanları ve araştırmacılar, uzun vakittir üzerinde çalıştıklarını beyin implantını geçtiğimiz yılın haziran ayında test etmeye başladı. 15 yıl evvel beyin sapı felci geçiren bir hastanın istekli olmasıyla başlayan testlerde hasta, birinci etapta implant yalnızca 15 kelimeyi algılayabiliyordu. 2022 yılı içerisinde yapılan geliştirmeler ve makine tahsili sayesinde ise geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda implantın 50’den fazla kelimeyi ve 1000 cümleyi algılayabildiği açıklandı.

Bilgisayara bağlanan implant sayesinde hasta, oturduğu yerden hiç hareket etmeden söylemek istediklerini düşünerek yazıya dökebiliyor. Olağan ki bu sistem göründüğü kadar kolay çalışmıyor.

Peki bu implant nasıl çalışıyor?

BRAVO isimli implant, nöral aktiviteleri tespit edecek halde geliştirildi. Bu implant beyne yerleştirildikten sonra hem implantın ayarlanması hem de hastanın bu implantı kullanmayı öğrenmesi gerekiyor. Kodlama sistemiyle çalışan bu sistemde muhakkak bir kelimeyi implantın tanıması için alfabede yer alan tüm harflerin kodlanması ve implantın bu kodlamada oluşan beyin dalgalarını öğrenmesi gerekiyor. Örneğin “kedi” sözünü ekrana girebilmek için bu kelimeyi “Kastamonu-Eskişehir-Diyarbakır-İstanbul” olarak kodlamanız gerekiyor.

Bu kodlama sistemine alıştıktan sonra makine tahsili sayesinde implant sizin hangi cümleyi kurmak istediğinizi anlıyor ve birçok durumda sizin için kelimenin ve cümlenin geri kalanını tamamlıyor.  %94 doğruluk oranıyla çalışan bu sistem otomatik düzeltme sistemi olmadan dakikada 30 kelimeyi girmenize imkan sunarken yapılan son testlerde otomatik tamamlama sistemi ile birlikte dakikada 90 kelimeyi yazabiliyorsunuz.

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi Nöroprostetik profesörü Patrick Degenaar, araştırmanın sonuçları “oldukça etkileyici ve umut vadedici” bulduğunu açıkladı. Misal cinsteki beyin felçleri alanında uzman olan profesör, nöroprostetik ameliyatlarının ziyadesiyle maliyetli ve tehlikeli olduğunu belirtirken bu şekil teknolojin hastaların hayatını kökten değiştirebileceğini ve gelecekte bu tıp hastalıkların nezle kadar değersiz olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu